Hindistan’da hizmete giren faktoring Blockchain platformu sayesinde dijital kayıtların izlenerek, sahtekarlığın önlenmesi hedefleniyor.

Faktoring, firmaların mal ve hizmet satışlarından doğmuş veya doğacak vadeli, fatura veya fatura yerine geçen çek ve senet gibi bir belgeye dayanan alacaklarının, faktoring şirketi tarafından erken vadeli olarak finanse edilmesini sağlayan sisteme verilen genel isimdir.

American Banker’ın haberine göre Üç Hintli faktoring borsası – RXIL, A.TReDS ve MYND Çözümleri – ve teknoloji şirketi MonetaGo, faktoring ihtiyaçlarına yönelik yeni bir Blockchain platformunun duyurusunu yaptılar.

MonetaGo’nun CEO’su Jesse Chenard yaptığı açıklamada, küresel faktoring uygulamalarında yüzde 1 ila 2 arasında dolandırıcılığın söz konusu olduğunu belirtti ve bunun yıllık yaklaşık 50 milyar dolarlık kayıp anlamına geldiğini belirtti. Dolandırıcıların en çok faturalar üzerinde ufak değişiklikler yaparak aynı anda bir kaç faktoring firmasından finansman sağladıklarına dikkat çekti.

Gerçekleşen bu sahtekarlıkların temelinde ise farklı şirketler arasındaki iletişimsizlik ve kopukluklar yatıyor. Buradan yola çıkarak geliştirilen Blockchain platformu şirketlerin yasal kayıtlarının takip edilmesini ve faktoring hizmetlerinde sahtekarlığın önünün alınmasını hedefliyor.

Yeni çözüm Hyperledger Fabric ile geliştirilmiş ve geliştirici MonetaGo, API’lar sayesinde hem borsaların hem de diğer tarafların sisteme entegre olmasını mümkün kılan bir altyapı sağlıyor.

Kötü amaçlı tarafların bir faturada değişiklik yapmasını ve daha sonra farklı bir fatura gibi yeniden kullanmasını önlemek için platform üzerinde çalışan yazılım çeşitli alanlardaki bilgileri analiz ederek sistem veri tabanında bulunan kayıtlar ile karşılaştırıyor, böylece dosyalar arasındaki ince farkları belirleyebiliyor. İki fatura arasında benzer bir yapı bulunursa ilgili borsalara zaten finanse edilmiş bir fatura ile alakalı alarm üretiliyor. Bu noktadan sonra faturanın hileli veya meşru olup olmadığını belirlemek için durum tespiti yapmak borsalara kalıyor.

“Faturada küçük bir değişikliğin tamamen meşru olduğu durumlar var, bu yüzden her şeyi engelleyemeyiz” diyor MonetaGo’nun CTO’su Brendan Taylor.

Dolandırıcılık tespitine ek olarak yeni platform faktoring borsalarının gizlilik ihtiyacınız da karşılayacak bir yapıya sahip.

Chenard, “Faturaları, müşterilerin birbirleriyle rekabet ettiklerinden dolayı, müşterilerin kimler olduğuyla ilgili ayrıntıları veya anlayışları vermeyecek şekilde tanımlayabilmelerini istedik ve bu şekilde altyapıyı tasarladık” diyor.