Ernst & Young (EY) tarafından yapılan Asean FinTech Census 2018 çalışmasına göre, Malezya’daki FinTech şirketleri küresel büyüme hedefliyor.

EY tarafından hazırlanan çalışmada ödemeler, Blockchain, para transferi, veri analizi ve robo danışmanlıklar dahil olmak üzere 16 ana alt sektörde 170 Güneydoğu Asya merkezli FinTech şirketi incelendi.

Çalışmada Malezya’daki FinTech’ler, uluslararası pazarda rekabet edebileceklerine inandıklarını belirterek, katılımcıların yüzde 73’ü küresel genişleme planladıklarını söyledi. Güneydoğu Asya’nın dışında, büyüme ve genişleme için tercih edilen bölgeler ise sırasıyla ABD, İngiltere ve Çin olarka karşımıza çıktı.

New Straits Times’ın haberine göre EY Malezya Finansal Hizmetler Bankacılık ve Sermaye Piyasaları Lideri ve İş Ortağı Shankar Kanabiran, yerel FinTech endüstrisinin küresel genişlemeyi hedefleyen güçlü büyüme özleminde, devlet desteği, politika ve düzenlemelerin sürdürülebilir bir atılımın anahtarı olduğunu belirtti. Bununla birlikte küresel büyüme hedefleyen FinTech firmalarının finansman kaynakları sebebiyle hareket alanları sınırlanabilir uyarısını yaptı.

Kanabiran, “Risk sermayesi yatırımcıları ve bankalar çoğu zaman kaynak arayanlar için ilk başvuru noktasıdır, ancak çoğu yatırımcı üç yıldan daha kısa sicile sahip şirketlerin kredi riskini üstlenmeyecektir” dedi ve ekledi; “Bu durumda FinTech firmaları için en etkili finansman kaynağı yine devlet teşvikleri ve düzenlemeleri olacaktır.”

Malezya’da faaliyet gösteren FinTech firmalarının yüzde 19’u devlet teşviklerinin yeterince yüksek olduğunu düşünüyor. Yüzde 50’si bu teşviklerin orta düzeyde olduğuna inanırken yüzde 27’si devlet teşviklerini yetersiz ve düşük buluyor.

EY tarafından hazılanan rapora buradan ulaşabilirsiniz.