Malezya FinTech şirketlerinin hedefi küresel

3 Nisan 2018
213 Görüntüleme

Ernst & Young (EY) tarafından yapılan Asean FinTech Census 2018 çalışmasına göre, Malezya’daki FinTech şirketleri küresel büyüme hedefliyor.

EY tarafından hazırlanan çalışmada ödemeler, Blockchain, para transferi, veri analizi ve robo danışmanlıklar dahil olmak üzere 16 ana alt sektörde 170 Güneydoğu Asya merkezli FinTech şirketi incelendi.

Çalışmada Malezya’daki FinTech’ler, uluslararası pazarda rekabet edebileceklerine inandıklarını belirterek, katılımcıların yüzde 73’ü küresel genişleme planladıklarını söyledi. Güneydoğu Asya’nın dışında, büyüme ve genişleme için tercih edilen bölgeler ise sırasıyla ABD, İngiltere ve Çin olarka karşımıza çıktı.

New Straits Times’ın haberine göre EY Malezya Finansal Hizmetler Bankacılık ve Sermaye Piyasaları Lideri ve İş Ortağı Shankar Kanabiran, yerel FinTech endüstrisinin küresel genişlemeyi hedefleyen güçlü büyüme özleminde, devlet desteği, politika ve düzenlemelerin sürdürülebilir bir atılımın anahtarı olduğunu belirtti. Bununla birlikte küresel büyüme hedefleyen FinTech firmalarının finansman kaynakları sebebiyle hareket alanları sınırlanabilir uyarısını yaptı.

Kanabiran, “Risk sermayesi yatırımcıları ve bankalar çoğu zaman kaynak arayanlar için ilk başvuru noktasıdır, ancak çoğu yatırımcı üç yıldan daha kısa sicile sahip şirketlerin kredi riskini üstlenmeyecektir” dedi ve ekledi; “Bu durumda FinTech firmaları için en etkili finansman kaynağı yine devlet teşvikleri ve düzenlemeleri olacaktır.”

Malezya’da faaliyet gösteren FinTech firmalarının yüzde 19’u devlet teşviklerinin yeterince yüksek olduğunu düşünüyor. Yüzde 50’si bu teşviklerin orta düzeyde olduğuna inanırken yüzde 27’si devlet teşviklerini yetersiz ve düşük buluyor.

EY tarafından hazılanan rapora buradan ulaşabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Röportaj: Halil Karaköse – subscrEASY Kurucu Ortağı
FinTech
78 görüntüleme
FinTech
78 görüntüleme

Röportaj: Halil Karaköse – subscrEASY Kurucu Ortağı

yazar05 - 19 Temmuz 2018

SaaS firmaları için geliştirilmiş abonelik ücretlendirme, yönetimi ve tekrarlı tahsilat uygulaması olan subscrEASY'nin kurucu ortağı Halil Karaköse ile subscrEASY'nin sunduğu…

BKM 2018 yılı ilk 6 aylık verileri açıkladı
Genel
101 görüntüleme
Genel
101 görüntüleme

BKM 2018 yılı ilk 6 aylık verileri açıkladı

yazar05 - 19 Temmuz 2018

Bankalararası Kart Merkezi 2018 yılının ilk 6 aylık verilerini paylaştı. Yılın ilk yarısında kartlı ödemelerin %20 büyüdüğü görülüyor. Finansal okuryazarlıktaki…

Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi
Genel
68 görüntüleme
Genel
68 görüntüleme

Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi

Melih Çelik - 19 Temmuz 2018

Hong Kong’un finans sektöründeki regülatör kurumu HKMA, bankacılık sektörüne yönelik olarak açık API servisini devreye aldığını duyurdu. Son dönemde FinTech…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.