Çin ve Singapur arasında gerçekleşen emtia alışverişi, uçtan uca tümüyle Blockchain teknolojisi üzerinde yapılan ilk ticari emtia işlemi olarak tarihe geçti.

Çin’in en büyük dört petrol şirketinden biri olan Sinochem Corporation’ın bir alt şirketi olan Sinochem Energy Technology, Çin’den Singapur’a giden bir benzin sevkiyatını uçtan uca Blockchain teknolojisini kullanarak gerçekleştirdi.

Tümüyle Blockchain tabanlı ilk emtia ticareti olarak kayıtlara geçen ve Sinochem Energy Technology’nin, Çin’in Quanzhou bölgesinden yola çıkardığı sevkiyatta, Singapur’daki kabule kadar geçen süreçte tüm paydaşlar tarafından Blockchain uygulamaları kullanıldı. Reuters haberine göre Sinochem Group, geçtiğimiz yılın aralık ayında da ilk ham petrol Blockchain ithalat işlemini gerçekleştirmişti.

Tüm paydaşlara şeffaflık ve kolay takip olanakları sunması sayesinde Blockchain teknolojisi lojistik ve tedarik zincirlerinde hızla yaygınlaşıyor. Blockchain’i kullanan ilk küresel tarım ticareti de ABD ile Çin arasında bu yılın ilk aylarında gerçekleşti. Beş farklı tarafın yer aldığı işlemde, Easy Trading Connect (ETC) Blockchain platformu kullanılarak soya fasulyesi sevkiyatı yönetildi.

Çinli perakende devi JD.com da Blockchain’i kullanarak, müşterilerinin kendi siparişlerini online olarak anında takip etmelerini sağlamayı ve ürün kalitesini garanti altına almayı hedefliyor. Coin Telegraph haberine göre mart ayı başında ABD Patent ve Marka Ofisi (USPTO) tarafından yayımlanan, perakende zinciri Walmart’a ait bir patent başvurusunda Blockchain aracılığıyla paket içeriğini, çevre koşullarını ve anlık konumu takip etmeyi mümkün kılan bir “Akıllı Paketleme” sistemi dikkat çekiyor.