Tümüyle Blockchain üzerinde yapılan ilk emtia ticareti tamamlandı

5 Nisan 2018
327 Görüntüleme

Çin ve Singapur arasında gerçekleşen emtia alışverişi, uçtan uca tümüyle Blockchain teknolojisi üzerinde yapılan ilk ticari emtia işlemi olarak tarihe geçti.

Çin’in en büyük dört petrol şirketinden biri olan Sinochem Corporation’ın bir alt şirketi olan Sinochem Energy Technology, Çin’den Singapur’a giden bir benzin sevkiyatını uçtan uca Blockchain teknolojisini kullanarak gerçekleştirdi.

Tümüyle Blockchain tabanlı ilk emtia ticareti olarak kayıtlara geçen ve Sinochem Energy Technology’nin, Çin’in Quanzhou bölgesinden yola çıkardığı sevkiyatta, Singapur’daki kabule kadar geçen süreçte tüm paydaşlar tarafından Blockchain uygulamaları kullanıldı. Reuters haberine göre Sinochem Group, geçtiğimiz yılın aralık ayında da ilk ham petrol Blockchain ithalat işlemini gerçekleştirmişti.

Tüm paydaşlara şeffaflık ve kolay takip olanakları sunması sayesinde Blockchain teknolojisi lojistik ve tedarik zincirlerinde hızla yaygınlaşıyor. Blockchain’i kullanan ilk küresel tarım ticareti de ABD ile Çin arasında bu yılın ilk aylarında gerçekleşti. Beş farklı tarafın yer aldığı işlemde, Easy Trading Connect (ETC) Blockchain platformu kullanılarak soya fasulyesi sevkiyatı yönetildi.

Çinli perakende devi JD.com da Blockchain’i kullanarak, müşterilerinin kendi siparişlerini online olarak anında takip etmelerini sağlamayı ve ürün kalitesini garanti altına almayı hedefliyor. Coin Telegraph haberine göre mart ayı başında ABD Patent ve Marka Ofisi (USPTO) tarafından yayımlanan, perakende zinciri Walmart’a ait bir patent başvurusunda Blockchain aracılığıyla paket içeriğini, çevre koşullarını ve anlık konumu takip etmeyi mümkün kılan bir “Akıllı Paketleme” sistemi dikkat çekiyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Röportaj: Halil Karaköse – subscrEASY Kurucu Ortağı
FinTech
78 görüntüleme
FinTech
78 görüntüleme

Röportaj: Halil Karaköse – subscrEASY Kurucu Ortağı

yazar05 - 19 Temmuz 2018

SaaS firmaları için geliştirilmiş abonelik ücretlendirme, yönetimi ve tekrarlı tahsilat uygulaması olan subscrEASY'nin kurucu ortağı Halil Karaköse ile subscrEASY'nin sunduğu…

BKM 2018 yılı ilk 6 aylık verileri açıkladı
Genel
101 görüntüleme
Genel
101 görüntüleme

BKM 2018 yılı ilk 6 aylık verileri açıkladı

yazar05 - 19 Temmuz 2018

Bankalararası Kart Merkezi 2018 yılının ilk 6 aylık verilerini paylaştı. Yılın ilk yarısında kartlı ödemelerin %20 büyüdüğü görülüyor. Finansal okuryazarlıktaki…

Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi
Genel
69 görüntüleme
Genel
69 görüntüleme

Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi

Melih Çelik - 19 Temmuz 2018

Hong Kong’un finans sektöründeki regülatör kurumu HKMA, bankacılık sektörüne yönelik olarak açık API servisini devreye aldığını duyurdu. Son dönemde FinTech…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.