Google, Amazon, Facebook ve Apple, GAFA dörtlüsünü oluşturan dev teknoloji şirketleri. BigTech. Bu şirketler finansal teknolojilere adım atıp TechFin çözümleri sunarken bankalar neler yapmalı?

Kürsel FinTech çözümleri sunan mFino’da Pazarlama Müdürü olarak çalışan Aparajita Choudhury, Medici FinTech platformu için kaleme aldığı makalesinde bu sorunun cevabını arıyor.

Büyük soru; müşterilerinin gözünde birer kusursuz yarı-tanrıya dönüşen BigTech şirketleri her geçen gün daha fazla finansal alanlara adım atıyor. Bu süreçte bankaların stratejisi ne olmalı?

Bu soruyu djital cüzdanlar özelinde ele alan Choudhury Accenture tarafından gerçekleştirilen bir araştırmada tüketicilerin yüzde 23’ünün dijital bankacılık için mobil bankacılık uygulamalarından vazgeçeceğine dair elde edilen tespite dikkat çekiyor. FinTech şirketlerinin yanında teknoloji devlerinin de bu alandaki yatırımları için büyük bir tehdit unsuru oluşturduğuna dikkat çeken yazar ise çözüm önerilerine giden yolu şu başlıklarla veriyor.

  • Müşteri deneyimini iyileştirmek artık bir rekabet unsuru olmaktan çıktı ve bir hayatta kalma meselesine dönüştü
  • Birden çok servise tek bir arayüzden ulaşmak müşteriyi elde tutmanın önemli bir gereği haline geldi
  • Dijital cüzdanlar tüm işlemler için tek bir çözüm noktası olmalı
  • Müşterilere ödül mekanizmaları sağlamak temel yatırım alanlarından birisi olmalı
  • Yeni nesillerin taleplerine uygun deneyimler sunmak kaçınılmaz bir strateji olmalı

Bu tavsiyelerin önemli bir kısmının ülkemizde uygulandığını görmek sevindirici. Ancak bu sürecin sonu gelmez bir mücadele olduğunu ve tehdit unsuru yapılara karşı düzenlemelerin sadece geçici bir koruma sağlayacağı unutulmamalı.

İlgili makalenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.