Financial Times ve Statista’nın ortaklaşa hazırladıkları Avrupa’nın en hızlı büyüyen 1000 şirketi listesi verilerine göre Brexit’in etkileri görülmeye başlandı.

Londra, Avrupa’nın en popüler iş dünyası merkezlerinden birisi. Çok uzun süredir bu liderliği kimseye kaptırmayan Londra için Brexit sonrsında işin rengi usulca da olsa değişmeye başlamış olabilir.

Geride bıraktığımız hafta içinde Financial Times ve Statista işbirliği ile Avrupa’nın en hızlı büyüyen 1.000 şirketinin listesini yayınladı. Bu liste üzerinde pek çok analiz yapmak mümkün. Bizi ilgilendiren yönü ile listede 22 tane sadece FinTech odaklı şirket bulunuyor. Ayrıca 34 tane de Finansal Servisler olarak sınıflandırılan şirketi görmek mümkün.

Öte yandan listede Londra 1.000 şirketin 74’üne ev sahipliği yaparken bu değeri 62 ile Paris ve 25’le Milan takip ediyor. Financial Times’ın dikkat çektiği nokta ise geçen sene Londra ve Paris arasında 33 olan farkın bu sene 12’ye gerilemiş olması.

Financial Times bu gelişmeyi Avrupa içinde kısıtlamalar olmaksızın iş yapmak isteyen şirketlerin yeniden konumlanması ile ilişkilendiriyor. Finansal servisler ve FinTech özeline indiğimizde ise Londra’nın 19 şirkete sahip olduğunu görüyoruz. Paris ise 8 şirkete ev sahipliği yapıyor. Kaba bir hesap ile Londra’nın liderliğinde FinTech çözümlerinin yarıştaki farkı belirleyen ana faktörlerden birisi olduğunu söyleyebiliriz.