Birleşik Krallık’ta faaliyet gösteren yeni nesil bankalardan CivilisedBank, aldığı bankacılık lisansından vazgeçerek, kendi altyapı ve teknolojisini geliştirmeye odaklanacağını duyurdu.

Önceki hafta yayımlanan basın bildirisine göre küçük ve orta ölçekli işletmeleri (KOBİ) hedefleyen CivilisedBank, geçtiğimiz yılın mayıs ayında hak kazandığı bankacılık lisansını salıverip, kendi sunduğu çözüm üzerinde teknolojik geliştirmeleri tamamladıktan sonra yeniden başvuru yapacak. Şirket, başta FCA olmak üzere tüm yetkili makamlara gerekli bildirimi yaptığını açıkladı.

IT tarafında mevcut gelişim aşamasında işleri sıkıştırmaktansa, ana hissedar Warwick’in de desteğiyle, yönetim kurulunun bankacılık lisansı için daha sonra yeniden başvurmaya karar verdiğini belirten CivilisedBank yetkilisi Chris Jolly, “Bizim için müşterilerimize en iyi çözümleri sunmak önceliklidir. Bu nedenle gelişimde bir sonraki aşamayı erteleyip, çözümü daha güçlü sunmak için vakit kazanmak istiyoruz.” dedi.

İlişkiler üzerine kurulu bankacılık hizmetleri

CivilisedBank tarafından ana yatırımcı olarak tanımlanan Warwick’in Yatırımdan Sorumlu Eş Başkanı ve Kurucu Ortağı Ian Burgess, alınan kararı tümüyle desteklediklerini belirtti ve ekledi: “CivilisedBank en yeni teknoloji platformuyla KOBİ pazarına eşsiz bir bankacılık hizmeti sunan, alanında uzman bir banka olarak öne çıkacak. Böylelikle ‘ilişki üzerine kurulu bankacılık’ gerçek olacak ve kredi hakkında alınan kararlar hızlanacak.”

CivilisedBank tarafından sunulan hizmetler, KOBİ’lerin bir dizi yerel bankacı ağı üzerinden finansal hizmetlere ulaşabilmelerini sağlıyor. Böylelikle KOBİ’ler şubeye gitmek zorunda kalmaksızın, bireysel olarak banka yetkilileriyle irtibat kurabiliyor.