Çin’deki FinTech pazarı dünyanın pek çok ülkesini geride bırakıyor. Ancak pazarda boşluklar var ve bu durum yakın gelecekte çift haneli büyüme oranlarını tetikleyeceğe benziyor.

FinTech İstanbul’da yaptığımız Çin ile ilgili haberlerde son derece büyük bir pazar ve toplum geneline yayılmış FinTech hizmetleri ön planda duruyor olabilir. Ancak kimilerine göre trilyon dolar çapındaki bu büyüklük bile henüz asıl potansiyelin bir kısmını oluşturuyor.

Konuyla ilgili Boao Forumu sırasında CNBC’ye bir röportaj veren Çin merkezli FinTech şirketi Rong360’ın Kurucu Ortağı ve Başkanı David Ye, Çin’in ödeme teknolojileri alanında lider durumda olduğunu, üstelik bu liderliğin yüzde 70’e ulaşan bir tabana yayılmayla gerçekleştirdiğini ifade ediyor.

McKinsey & Company verilerine göre Çin’in 2015 sonundaki FinTech sektör büyüklüğünün 12 trilyon yuan (1.9 trilyon dolar) olduğunu belirten David Ye, bununla birlikte ödeme sistemlerinin bu büyüklüğün yüzde 90’ını oluşturduğunu belirtiyor.

FinTech sektörünün yalnızca ödeme sistemleriyle sınırlı olmadığını kaydeden David Ye, online kredi çözümleri, kredi altyapısı, sigortacılık gibi alanlarda sektörün henüz yeterli büyüklüğe ulaşmadığına vurgu yapıyor.

Daha fazla tüketicinin ve KOBİ’nin krediye erişim ihtiyacı olduğunu gördüklerini ifade eden David Ye, ayrıca sigorta satın alma, daha iyi varlık yönetimi gibi konularda hızlı büyüme oranları beklediklerini kaydediyor. Ye, bu başlıklara ait çözümlerin de devreye alınıp yaygınlaşmasıyla önümüzdeki 5-10 yıllık dönemde çift haneli büyüme oranlarına ulaşılacağının altını çiziyor.

A look at fintech’s growth potential in China from CNBC.