Online kredi girişimi Upgrade’in kurucu ortağı ve CEO’su Renaud Laplanche girişimin 100 bin dolara kadar kişisel kredi verebildiğini ve ortalama kredi büyüklüğünün 10 bin dolar olduğunu açıkladı.

Laplanche’nin bir yıl önce kurduğu şirket şu anda 60 milyon dolarlık yıllık ciroya ulaşmış durumda. Hedefleri ise 2018’in sonunda 100 milyon dolarlık ciroya ulaşmak ve kârlı hale gelmek.

Forbes’da yer alan makaleye göre tüketiciler Upgrade üzerinden, 50 bin dolara kadar krediyi online şekilde alabiliyor ve 12 ila 60 aylık vadelerde geri ödeyebiliyor.

47 yaşındaki Laplanche’ın hedefiden ise Amerikalıların yıllık 1 trilyon dolar hacime ulaşan kredi kartı pazarı var. “Sadece aylık asgari ücret ödemek ve yüksek faiz oranlarına razı gelmek yerine kişisel tüketici kredisi ile daha avantajlı kredi sağlayabilirler” diyor Laplanche. Şirketin hedefinde ortalama yüzde 17’lik oranlara sahip kredi kartları yerine, yaklaşık yüzde 12 oranında faiz ile şirketin kredi servislerini kullandırmak var.

Upgrade’in CEO’sunun maalesef geçmişte kötü anıları var. Lending Club’da on yıllık üst düzey yöneticilikten sonra şirketten gönderilen Laplanche artık yeni girişiminde saygınlığını tekrar kazanmayı hedefliyor. Girişim şu ana dek hızla büyüdü. Bir yıldan kısa bir sürede 100 milyon dolarlık aylık kredi sağlayabilir hale geldi ki, Lending Club’ın bu noktaya ulaşması altı yıldan fazla zaman almıştı.

Upgrade, aynı zamanda, kredi verilerinin karışmasını önlemek için Blockchain teknolojisini kullanıyor. Bu teknoloji ile asla kaybolmayacak veya değiştirilemeyecek veri kayıtları gerçekleşiyor ve bu da şirketin daha sağlıklı kişisel müşteri analizi yapmasına olanak veriyor.