Coinbase, erken aşamadaki Blockchain girişimlerinin büyümelerine destek olmak amacıyla yeni bir risk sermayesini devreye aldı.

Coinbase Başkanı ve Operasyonlardan Sorumlu Yöneticisi Asiff Hirji, önceki hafta CNBC’e yaptığı açıklamada kripto şirketlere yatırım yapacaklarını duyurdu ve ekledi: “Bu alanda faaliyet gösteren ve bizim değerlerimize uygun gördüğümüz erken aşama girişimler bu risk sermayesine başvurabilecekler.”

Hirji’nin açıklamasına göre fonun elde edeceği gelirler şirketin ölçeğine oranla son derece düşük olsa da, 15 milyon dolarla başlayan fon büyümeye hazır durumda bulunuyor. Kendisi de bir kripto para borsası olarak faaliyet gösteren Coinbase, her türlü çıkar çatışmasını önlemek amacıyla hiçbir kripto paraya yatırım yapmayacak. Hirji bu durumu “Coinbase Ventures girişimcileri arıyor, yeni bir kârlı kripto para yatırımı değil.” diye özetledi.

Öncelik rekabet değil, ekosistemin büyümesi

Buna karşın, konu Blockchain olduğunda Coinbase ile doğrudan rakip görünen bazı şirketlere de yatırım yapılabileceği söylendi. Şirketin resmi blog sayfasında yer alan bilgiye göre, yatırım alacak girişimler kendi ürünlerini kuruyor olabilir. Benzer şekilde bu girişimler rekabet potansiyeline de sahip olabilir. Coinbase’in açıklamasında, önceliğin ekosistemdeki inovasyonu desteklemek olduğu ifade ediliyor.

Başlangıç şartlarının belirlenmesinden çok, ilgi çekici girişimlerin gelişmesine yardımcı olmakla ilgilendiklerini ifade eden Coinbase yetkilileri, TNW haberine göre standart risk sermayelerinin aksine ortaklık ilişkileri kurma mecburiyeti içermeyecek. Son olarak şirketin açıklamasında, daha önce Coinbase’de çalışmış olanların da kendilerini birer girişimciye dönüştürmek için fırsat sahibi olacakları söyleniyor.