Dünyada yerel yönetimler şehirlerini tanıtmak için çeşitli yollara başvurur. Çin ekonomisine yön veren şehirlerden biri olan Hangzhou ise Blockchain yatırımıyla dikkatleri üzerine çekti.

Blockchain yatırımları ve buna beraber kurulan fon ve teşvikler hızlanan bir ivmeyle yükseliyor. Bunun son örneklerinden biri ise Çin’in önemli endüstri şehirlerinden biri olan Hangzhou oldu. Coindesk’in, Çin merkezli Sohu sitesinden aktardığı habere göre kurulan yeni fona şehir yönetimi de ciddi ölçekte bir katkı yapacak.

Pazartesi günü Hangzhou’daki Blockchain Industrial Park’ın açılışında duyurulan yeni fon Xiong’An Global Blockchain Innovation Fund adını taşıyor. Çin merkezli risk sermayesi şirketi Tunlan Investment’ın 1 miyar dolarlık bir büyüklükle devreye aldığı fona şehir yönetimi de resmi katkı yapacağını açıkladı. Alibaba Grubu’nun da merkezinin bulunduğu Hangzhou yönetimi, yapılan açıklamaya göre fona 400 milyon dolarlık bir ek katkı sağlayacak.

Ülkede Bitcoin yatırımlarıyla adından söz ettiren Li Xiaolai’nin yöneticiliğini üstlendiği fon, Çin’in Blockchain’e üst düzey destek verdiğinin kanıtlarından biri olarak görülüyor. Kısa bir süre önce China Banknote Blockchain Technology Research Institute isimli kamu tarafından desteklenen bir oluşum, yine Hangzhou’da düzenlenen bir FinTech etkinliğinde kendi BaaS (Blockchain-as-a-Service) platformunu duyurmuştu. Ülkede halen Tencent, Baidu ve JD.com gibi büyük teknoloji şirketlerinin kendi BaaS platformları da bulunuyor.