Avrupa Polis Ofisi (Europol), kripto paraları kullanarak uyuşturucu gelirlerini aklayan bir çeteyi çökertti.

Her ne kadar pek çok ülkede kripto paralar hâlâ yasal bir çerçeveye sahip olmasalar da finansal teknolojiler üzerinde yenilikçi etkilerinin olacağı artık biliniyor. Bununla birlikte  kripto paraların yapısı, KYC (müşterini tanı) ve AML (kara para aklama ile mücadele) süreçlerinde büyük eksikliklere sahip ve bu durum suç şebekelerinin de dikkatini çekiyor.

Sputnik’in haberine göre Pazartesi günü Europol, Tulipan Blanca adını verdiği bir operasyon gerçekleştirdi. İspanyol emniyet güçlerinin liderlik ettiği operasyona Finlandiya ve ABD Yurt Emniyet Güçleri de destek verdi.

Operasyon sonunda pek çok para sayma makinesi, bilgisayarlar ele geçirilirken, suçlular da göz altına alındı. Europol yaptığı açıklamada suçluların bitcoin kullanarak para akladığını, bitcoin’in takip edilmesi daha kolay bir kripto para olduğunu, şu anda Monero gibi farklı kripto paralar ile yapılan işlemlerin ise takip edildiği belirtildi.

Şu ana kadar Avrupa’da 4 ila 5 milyar dolar arasında kara para, kripto para ağları kullanılarak aklandı. Europol uluslararası işbirlikleri ile bu sürece dahil olan tüm suç şebekelerini takip ederek çökertmeyi hedefliyor. Bu çerçevede yakın bir gelecekte kirpto paralara yönelik yeni AML regülasyonlarının AB’den gelmesini beklemeyebiliriz.