Mart ayı FinTech girişimleri için bereketli geçmişe benziyor. Yapılan bir araştırmaya göre 137 yeni yatırım sektöre 3.5 milyar dolarlık fon sağladı.

Nisan ayının ortalarına yaklaşırken Mart ayına ait yatırım tutarları da netleşti. Medici Research tarafından yapılan bir araştırmaya göre sektör geçen ayı oldukça hareketli geçirdi. 137 yeni yatırım anlaşması imzalayan FinTech şirketleri, bu anlaşmalar sonrası 3.5 milyar dolarlık yeni fon sağlamış oldu.

Bir önceki yıla oranla yüzde 75’lik bir büyümeyi temsil eden bu değerler aynı zamanda Şubat 2018’e göre de yüzde 150’lik bir artış anlamına geliyor. Geçen ay kaydedilen toplam yatırım tutarı 1.4 milyar dolar olarak tespit edilmişti.

ABD’den hızlı yükseliş

Yaşanan bu artışta ABD’deki yatırımlar dikkat çekiyor. Toplam tutarın yüzde 57,5’ine denk gelen 2.01 milyar dolarlık fon toplayan ABD’li sektör temsilcilerini İngiltere, Almanya, Çin ve Hindistan takip etti. Bu ülkelerdeki şirketlerin topladığı yatırım miktarı ise sırasıyla 405, 252, 184 ve 125 milyon dolar oldu.

ABD’deki bu çıkışın ardında ise Credit Carma’nın aldığı 500 milyon dolarlık yatırım etkili oldu. Mighty 105 milyon dolar, Oodle Car Finance ise 100 milyon dolar ile pastadan büyük pay alan şirketler olarak sıralandı.

ABD yalnızca tutarda değil, toplam yatırım anlaşması sayısında da liderliği aldı. 59 yatırım alan ABD’li şirketleri 17 anlaşma ile İngiltere, 13 anlaşma ile Hindistan, 6 anlaşma ile Çin ve 4 anlaşma ile Almanya takip etti.

Dijital bankalar yükselişte

Araştırmanın dikkat çeken yanlarından biri de dijital bankaların yükselişi. Kredi servis ve platformları Credit Karma’nın etkisiyle 806 milyon dolarla zirveyi alsa da ‘neobanks’ olarak tanımlanan dijital bankalar 586,7 milyon dolarla azımsanmayacak bir yatırım topladı. Yatırım platformları 549, InsurTech girişimleri 410, yapay zekâ odaklı çözüm geliştiren şirketler ise 218,5 milyon dolarlık fon sağladı.

N26 ve Atom Bank’ın yatırım tutarlarında başı çektiği listede Brezilya’dan NuBank ve Almanya’dan Solaris Bank da üst sıralarda yer almayı başardı. Bu iki şirketin aldığı yatırım tutarları ise sırasıyla 150 ve 69,7 milyon dolar.

En çok yatırım alanlar

Mart ayında en çok yatırım alan şirketlere baktığımızda ise Credit Karma’nın 500 milyon dolarını yine ABD merkezli yatırım platformu Robinhood’un izlediği görülüyor. 350 milyon dolarlık yatırım alan bu şirketi 207 milyon dolarla İngiltere merkezli Atom Bank, 165 milyon dolarla ABD merkezli InsurTech şirketi Oscar, 160 milyon dolarla Almanya’nın önde gelen dijital bankalarından N26 ve yine 160 milyon dolarla Çin merkezli yapay zeka destekli finansal çözümler sunan WeCash takip ediyor.