Singapur, finansal yayılım için Blockchain’de vites yükseltiyor

11 Nisan 2018
185 Görüntüleme

Singapur hükümeti, Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) içinde finansal yayılımı artırmak için Blockchain üzerinde çalışmaları yoğunlaştırıyor.

Önceki hafta Güneydoğu Asya ülkelerinden maliye bakanlarıyla yapılan toplantıda, Singapur Finans Bakanı Heng Swee Keat tarafından yapılan açıklamada, hükümetin bölgedeki finansal hizmetlere erişimi iyileştirmek için Blockchain gibi yeniliklere yoğunlaşma kararı vurgulandı.

Özellikle FinTech gibi dijital inovasyonları destekleyeceklerini ifade eden Heng Swee Keat, “Örneğin, bu ekosistemin altyapısını oluşturan dağıtık defter teknolojisi daha düşük maliyetli ve daha güvenli işlemler yapabilmek için pek çok fırsat sunuyor. Bu sayede Güneydoğu Asya genelinde finans servislerine erişimi herkes için daha iyi hale getirebiliriz.” diye konuştu.

Güneydoğu Asya Bölgesinde Blockchain çalışmaları hız kazanıyor

Singapurlu hükümet yetkilisi, bu alanda yapılacak çalışmaların detayını vermedi. Buna karşın, açıklamanın tam da bölgede finans sektöründe Blockchain teknolojisinin geliştirilmesi ve benimsenmesi için çalışmaların hızlandırıldığı bir döneme denk gelmesi dikkatlerden kaçmıyor.

Singapur Infacomm Medya Geliştirme Otoritesi (IMDA) geçtiğimiz ay sonunda hükümet fonlarından destek alıp bir Blockchain yarışması başlatarak, bölgedeki Blockchain inovasyonunu hızlandırmaya girişti. Singapur’un yakın komşularından Malezya da Blockchain teknolojilerinden faydalanarak, bankacılık hizmetlerinde çıtayı yükseltmek istiyor. Yine benzer şekilde Tayland merkezli Siam Ticari Bankası, Ripple tabanlı bir Blockchain kabul platformu kurarak sınır ötesi ödemeleri buradan halletmeyi planlıyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Röportaj: Halil Karaköse – subscrEASY Kurucu Ortağı
FinTech
79 görüntüleme
FinTech
79 görüntüleme

Röportaj: Halil Karaköse – subscrEASY Kurucu Ortağı

yazar05 - 19 Temmuz 2018

SaaS firmaları için geliştirilmiş abonelik ücretlendirme, yönetimi ve tekrarlı tahsilat uygulaması olan subscrEASY'nin kurucu ortağı Halil Karaköse ile subscrEASY'nin sunduğu…

BKM 2018 yılı ilk 6 aylık verileri açıkladı
Genel
101 görüntüleme
Genel
101 görüntüleme

BKM 2018 yılı ilk 6 aylık verileri açıkladı

yazar05 - 19 Temmuz 2018

Bankalararası Kart Merkezi 2018 yılının ilk 6 aylık verilerini paylaştı. Yılın ilk yarısında kartlı ödemelerin %20 büyüdüğü görülüyor. Finansal okuryazarlıktaki…

Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi
Genel
70 görüntüleme
Genel
70 görüntüleme

Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi

Melih Çelik - 19 Temmuz 2018

Hong Kong’un finans sektöründeki regülatör kurumu HKMA, bankacılık sektörüne yönelik olarak açık API servisini devreye aldığını duyurdu. Son dönemde FinTech…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.