Singapur hükümeti, Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) içinde finansal yayılımı artırmak için Blockchain üzerinde çalışmaları yoğunlaştırıyor.

Önceki hafta Güneydoğu Asya ülkelerinden maliye bakanlarıyla yapılan toplantıda, Singapur Finans Bakanı Heng Swee Keat tarafından yapılan açıklamada, hükümetin bölgedeki finansal hizmetlere erişimi iyileştirmek için Blockchain gibi yeniliklere yoğunlaşma kararı vurgulandı.

Özellikle FinTech gibi dijital inovasyonları destekleyeceklerini ifade eden Heng Swee Keat, “Örneğin, bu ekosistemin altyapısını oluşturan dağıtık defter teknolojisi daha düşük maliyetli ve daha güvenli işlemler yapabilmek için pek çok fırsat sunuyor. Bu sayede Güneydoğu Asya genelinde finans servislerine erişimi herkes için daha iyi hale getirebiliriz.” diye konuştu.

Güneydoğu Asya Bölgesinde Blockchain çalışmaları hız kazanıyor

Singapurlu hükümet yetkilisi, bu alanda yapılacak çalışmaların detayını vermedi. Buna karşın, açıklamanın tam da bölgede finans sektöründe Blockchain teknolojisinin geliştirilmesi ve benimsenmesi için çalışmaların hızlandırıldığı bir döneme denk gelmesi dikkatlerden kaçmıyor.

Singapur Infacomm Medya Geliştirme Otoritesi (IMDA) geçtiğimiz ay sonunda hükümet fonlarından destek alıp bir Blockchain yarışması başlatarak, bölgedeki Blockchain inovasyonunu hızlandırmaya girişti. Singapur’un yakın komşularından Malezya da Blockchain teknolojilerinden faydalanarak, bankacılık hizmetlerinde çıtayı yükseltmek istiyor. Yine benzer şekilde Tayland merkezli Siam Ticari Bankası, Ripple tabanlı bir Blockchain kabul platformu kurarak sınır ötesi ödemeleri buradan halletmeyi planlıyor.