Alibaba Group’un finans şirketi Ant Financial hızlı büyümesini sürdürüyor. 2014’te kurulan şirketin son yatırım turuyla değeri 150 milyar dolara ulaştı.

Ünlü yazar H.G. Wells’in romanından uyarlanan Dev Karıncalar İmparatorluğu (Empire of the Ants) filmi, 70’li yılların sonları ile 80’li yılların başında doğanların akıllarında yer etmiş bir filmdir. 1977 yapımı film, TRT’de yayınlanmasıyla herkesin aklına radyoaktif tehlikeleri yerleştirmiş, kült filmler arasında yerini almıştı. Filmde radyoaktif atıklarla beslenen karıncalar devasa boyutlara ulaşmış ve adaya gelen turist gruplarına tehlike dolu anlar yaşatmıştı.

Filmdekine benzer bir hızlı büyüme ve devasa boyutlara ulaşma durumu son yıllarda bir başka ‘karınca’ için de geçerli. 2014 yılında kurulan Ant Financial, Çin’in yüksek nüfusunun da etkisiyle oluşan ölçek ekonomisiyle dünyanın en büyük şirketleri arasında yerini aldı. Yalnızca dört yıl içinde yalnızca Çin değil, dünyanın dört bir yanındaki yatırımlarıyla adından söz ettiren şirket, Alibaba Group’un da en değerli varlıkları arasında yer alıyor.

Şirketin ulaştığı bu büyüklük, Financial Times editörleri tarafından yorumlandı. 2011’de kurulan Alibaba’nın da etkisiyle gerçekleşen bu hızlı büyüme şirketin Nisan 2016’da yani kurulduktan yalnızca 1,5 yıl sonra 60 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşmasına yol açmıştı.

Son yatırım turunda China Construction Bank ve China Investment Corp’unda desteğini alan şirketin başarısındaki bir diğer etken ise grubun ödeme sistemleri şirketi Alipay. Regülasyonlara uyum için ayrı bir şirket olarak konumlandırılan Alipay, araştırma şirketi Analysys’in verilerine göre Çin’in 2017 sonunda 16 trilyon dolara ulaşan mobil ödeme pazarının yüzde 54,3’üne sahip. Bir başka araştırma şirketi iResearch ise bu pazarın 2018 sonunda 25 trilyon dolara ulaşacağını öngörüyor. Bu değerler hem Alipay hem de Ant Financial’ın değerinin daha da yukarıya çıkabileceğini işaret etmekte.

150 milyar dolarlık değer, Ant Financial’ı dünyanın en büyük 86. şirketi haline getiriyor. Bu, IBM, L’Oreal, McDonald’s, Walt Disney, PepsiCo gibi şirketlerin olduğu konuma gelmesi demek. Bir başka karşılaştırma için Türkiye’nin Mart 2017 – Mart 2018 arasındaki 1 yıllık dönemdeki ihracatının, Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre 159 milyar olduğunu ekleyebiliriz.

Alipay ve Ant Financial’ın en büyük rakibi ise yine Çin’deki Tencent grubu olarak gösteriliyor. Tencent, pazar payında geride gibi görünse de WeChat’in Alipay’den daha fazla kullanıcısı olduğunu iddia ediyor.