Blockchain teknolojilerinin taklit üretime karşı uygulamalarını devreye almak isteyen Avrupa Birliği Telif Hakları Ofisi, 100 bin Euro ödüllü bir hackathon düzenliyor.

Avrupa Komisyonu ve Avrupa Birliği Telif Hakları Ofisi iş birliğinde haziran ayında Brüksel’de gerçekleştirilmesi planlanan Blockchain temalı hackathon, özellikle taklit ürünlerle mücadele alanında yeni ufuklar açabilecek takıma 100 bin Euro para ödülü vadediyor. Yapılan açıklamaya göre hackathon boyunca ekipler, taklit ürünlere karşı entegre bir çözüm geliştirmek için ter dökecek.

Her yıl yaklaşık 43 milyon Avrupa Birliği vatandaşının bilmeden taklit ürünler satın aldığını ifade eden AB Telif Hakları Ofisi yetkilileri, mevcut sistemlerin böylesine organize bir suçla mücadele etmek için dağınık yapıda olduğunu kaydediyor.

Ürünlerin orijinalliği Blockchain ile garanti altına alınacak

Blockchain’in ise hem tedarik zincirlerinde hem de fikri mülkiyeti koruma alanında kullanım senaryoları uzun zamandır konuşuluyor. Örneğin şirketler, sahipliğe ilişkin dijital sertifikaları Bitcoin’in altyapısını oluşturan Blockchain’i kullanarak depoluyor ve takip ediyor. Bir süredir pek çok farklı startup, Blockchain tabanlı olup, Bitcoin harici kullanıma uygun olan, ürün yönetimi ve doğrulama amaçlı uygulamalar geliştiriyor.

Konuyla ilgili olarak Blockchain’in potansiyelinden faydalanarak sistemleri birbirine bağlamayı hedeflediklerini ifade eden Avrupa Birliği Telif Hakları Ofisi Yöneticisi Antonio Campinos, “Verinin güvenliğini sağlayıp, dışarıdan her türlü müdahaleyi imkansız hale getirmek istiyoruz. Bu sayede piyasadaki orijinal ürünlere duyulan güveni artıracağız.” diye konuştu.