Dünyanın pek çok şehrinde yaygınlaşmaya başlayan mobil ödeme ile otobüs ya da metro bileti alımında sıra Washington’da.

Mavi karttan Akbil’e, sonrasında ise İstanbul Kart’a geçiş yapan İstanbul’da kartın farklı noktalar için ödeme aracı olması için çalışmalar sürüyor. Dünyada ise kimi şehirler İstanbul’dakine benzer yollar izlerken kimileri de mobil ödemeyi ulaşım sistemlerine entegre etme telaşında. Bu şehirlerin arasına son katılan ise ABD’nin başkenti Washington oldu.

Washington ulaşım idaresi tarafından yapılan açıklamaya göre kurum, mobil ödemeyi hem otobüs hem de metro biletleri için kullanmayı planlıyor. 2015’teki 90 günlük, ücretli cep telefonu şarjı pilot uygulaması sonrası bu kararı aldıklarını belirten kurum yetkilileri, 2019’dan itibaren yolculara mobil ödeme seçeneği sunmaya başlayacaklarını açıkladı.

Washington Post’un haberine göre gerekli donanım ve yazılım güncellemeleri için 10 milyon dolarlık bir maliyet öngörülüyor. Bununla birlikte kurum, istasyonlardaki otomatik bilet makineleri gibi cihazlardan elde edeceği tasarrufla bu maliyeti zaman içinde çıkartmayı amaçlıyor. Kurum sözcüsü Dan Stessel, otomatların sayısının azalmasıyla yıllık birkaç milyon dolar seviyesinde bir tasarruf öngördüklerini ifade ediyor.

Washington Metrosu Genel Müdürü Paul J. Wiedefeld ise yolculara mobil ödeme ile daha iyi bir deneyim sunacaklarını belirtiyor. Widefeld, yolcuların SmartTrip hesaplarını daha kolay takip edebilecekleri, hizmetler hakkında gerçek zamanlı bilgi alabilecekleri bir uygulama geliştirdiklerini de sözlerine ekliyor.

Planlara göre Washington’daki 91 metro istasyonu 2020 yılı sonunda mobil ödemeyle geçişe uygun hale getirilecek. Otobüslere ise yeni kutular yerleştirilecek. Bu geçişle 15 yıllık ekipmanların da kaldırılması planlanıyor.

Yolculara bu olanağı sunan ilk şehirlerden biri olan Londra, Temmuz 2015 itibariyle sistemi kullanıma sunmuştu. Guardian’ın bir haberine göre sistemin devreye alınmasından 6 ay sonra günde ortalama 35 bin kişi aktif olarak mobil ödemeyi kullanmaya başlamış. Mobil ödemenin yaygın olarak kullanıldığı Çin’de ise pek çok şehir ya başladı ya da geçmeye hazırlanıyor. Pekin ve Hangzhou’da kullanılan sistemi Şangay’daki metro işletmesi de bu yılın başlarında devreye almış ve 389 istasyonda kullanıma açmıştı.