Singapur merkezli United Overseas Bank (UOB), Pekin merkezli finansal teknoloji şirketi Pintec Technology Holdings ile bir anlaşma imzalayarak ortak bir FinTech şirketi kurdu. Şirket Güneydoğu Asya’da kredi verecek.

The StraitsTimes’ın haberine göre UOB, bugün yaptığı bir açıklamada, Çinli FinTech şirketi Pintec ile birlikte ortak olarka yeni bir FinTech şirketi kurdu. Açıklamaya göre yeni şirketin 10 milyon dolar kuruluş sermayesi bulunuyor ve UOB şirketin hisselerinin yüzde 60’ına sahip.

Yeni şirketin adı Avatec olarak belirlendi ve UOB’nin bir yan kuruluşu olacak.

Yeni şirket öncelikle Güneydoğu Asya ülkelerinde kredi hizmetleri ve çözümler sunacak. Özellikle; kendi geliştirdiği dijital teknolojiler ile bireysel kredi değerlendirme ve puanlama yapacak şirket aynı zamanda mikro, tüketici ve KOBİ  kredilendirme faaliyetlerini destekleyen ticari uygulamalara odaklanacak. Şirketin öne çıkan üstünlüğü ise veri teknolojilerini kullanarak kredilendirme yapması olacak.

Avatec, yeni nesil dijital kredi değerlendirme çözümünü Endonezya’da, ardından da önümüzdeki iki yıl içinde diğer Güneydoğu Asya pazarlarını da hayata geçirecek.

UOB, KPMG’nin yayınladığı verilere dayanarak Güneydoğu Asya’da 600 milyon insanının sadece yüzde 27’sinin banka hesabına sahip olduğunu açıklayarak, birçok kişinin hala krediye erişim açısından yetersiz kaldığını belirtiyor.