İngiltere merkezli yapılan bir araştırma, finans sektöründeki yeni istihdam olanaklarını derlerken BT profesyonellerinin yeni iş arayışlarında FinTech girişimlerini bankaların önüne koyduğunu gösterdi.

İnsan kaynaklarına yönelik ilan arama platformu Joblift tarafından yapılan bir araştırma ülkede geleneksel bankalar ile FinTech’ler arasındaki istihdam artışı durumunu ortaya çıkardı. Computerweekly’de yayınlanan habere göre geleneksel bankaların personel ilanları son 12 ayda yüzde 3’lük bir düşüşle 100 binin biraz üzerinde gerçekleşti.

Bununla birlikte İngiltere FinTech sektöründeki çalışan arayışı son 12 ayda yüzde 9 artarken ilan sayısı ise 40 bine yaklaştı. İngiltere’deki sektör bağımsız açık pozisyon listesine bakıldığında ise yine yüzde 3’lük bir artış söz konusu. Bu durum, FinTech’lerin en azından son bir yıl içinde daha fazla yeni personel arayışında olduğunu gösteriyor.

BT profesyonellerinin seçimi

Araştırmanın önemli bulgularından biri ise konu bilgi ve iletişim teknolojileri olduğundaki dağılım. FinTech şirketleri tarafından verilen iş ilanlarının yüzde 25’i doğrudan yazılım geliştiricileri hedeflerken, bu oran geleneksel bankalarda yüzde 5’in altında kaldı. Bu düşük oran, geleneksel bankaların diğer departmanlara öncelik verdiğini gösteriyor. Araştırma sonuçlarına göre yazılım geliştiriciler ilk 5 içinde bile bulunmuyor.

FinTech çalışanları daha çok kazanıyor

BT uzmanlarının FinTech’leri tercih etme sebebi bu şirketlerde daha fazla açık pozisyon bulunmasıyla sınırlı değil. Joblift’in araştırmasında bir FinTech çalışanının, geleneksel bankalarda çalışanlara oranla yılda ortalama 10 bin £ daha fazla kazandığı belirtiliyor. Bununla birlikte Joblift, bu değerin bir bankadaki tüm personeller için geçerli olduğunu, sekreterlik ve ofis idaresi gibi özel bir teknik yetkinlik ya da diploma gerektirmeyen işlerin de sonucu etkilediğini kaydediyor.

Bankalar işi FinTech’lere yaptırıyor

Araştırma sonuçlarını etkileyen faktörlerden bir diğeri de bankaların belirli işlerini doğrudan istihdam edecekleri personeller yerine dış kaynak yöntemiyle FinTech’lere yaptırması. Bankalar doğrudan ya da dolaylı olarak FinTech şirketlerine yatırım yapıyor ve başta BT geliştirme işleri olmak üzere çeşitli harcamalarını azaltıyor.

Araştırmanın kısa bir özetini aşağıdaki infografikte bulabilir, Joblift’in araştırmadaki diğer analizlerine bu linkten ulaşabilirsiniz.

İngiltere’de FinTech sektörü personel arayışında