Japonya Merkez Bankası, finansal istikrar endişeleri gerekçesiyle bir merkez bankası dijital para birimi çıkartmayı düşünmediğini açıkladı.

Coindesk’in haberine göre Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Japon Finansal Hizmetler Dairesi’nin birlikte düzenlediği ve Pazartesi günü gerçekleşen bir konferansta, Japonya Merkez Bankası vekili Masayoshi Amamiya, tüketiciler için doğrudan bir dijital para basmanın – bir blok zincir uygulaması olsun veya olmasın – mevcut sistemi baltalayabileceğini söyledi .

Halihazırda merkez bankaları, özel bankalar gibi sınırlı kuruluşlara doğrudan hizmet sağlıyor. Bu süreci Amamiya; “insan tarihinde, parasal sistemde hem verimliliği hem de istikrarı elde etmek için kullandığı bilgelik” olarak niteliyor ve “merkez bankası tarafından desteklenen bir dijital para birimi çıkartmanın, finansal olarak istikrarlı olduğu kanıtlanmadan, sisteme zarar verme ihtimali var” ifadesini kullanıyor.

Amimiya sözlerine şöyle devam ediyor: “Bu bağlamda genel kullanım için merkez bankasının dijital para tedarik etmesi, bireylerin ve firmaların doğrudan merkez bankasında hesap sahibi olmalarına benzer. Bu durum iki katmanlı döviz sistemi ve özel bankalar üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.”

Bununla birlikte Amamiya merkez bankasının kendi kripto para birimi için, şu anda sadece iş uygulamaları odaklı ve Blockchain teknolojisini keşfetme amaçlı olarak incelediğini belirterek bu ihtimali bütünüyle reddetmiyor.

Bu konunun teknik olmaktan çok stratejik bir tartışmaya dönüşmesi sevindirici bir gelişme zira bu alanda FinTech girişimlerine ve fikirlerine büyük rol düşebilir.