Japon yetkililer merkezi kripto parayı gereksiz buluyor

17 Nisan 2018
257 Görüntüleme

Japonya Merkez Bankası, finansal istikrar endişeleri gerekçesiyle bir merkez bankası dijital para birimi çıkartmayı düşünmediğini açıkladı.

Coindesk’in haberine göre Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Japon Finansal Hizmetler Dairesi’nin birlikte düzenlediği ve Pazartesi günü gerçekleşen bir konferansta, Japonya Merkez Bankası vekili Masayoshi Amamiya, tüketiciler için doğrudan bir dijital para basmanın – bir blok zincir uygulaması olsun veya olmasın – mevcut sistemi baltalayabileceğini söyledi .

Halihazırda merkez bankaları, özel bankalar gibi sınırlı kuruluşlara doğrudan hizmet sağlıyor. Bu süreci Amamiya; “insan tarihinde, parasal sistemde hem verimliliği hem de istikrarı elde etmek için kullandığı bilgelik” olarak niteliyor ve “merkez bankası tarafından desteklenen bir dijital para birimi çıkartmanın, finansal olarak istikrarlı olduğu kanıtlanmadan, sisteme zarar verme ihtimali var” ifadesini kullanıyor.

Amimiya sözlerine şöyle devam ediyor: “Bu bağlamda genel kullanım için merkez bankasının dijital para tedarik etmesi, bireylerin ve firmaların doğrudan merkez bankasında hesap sahibi olmalarına benzer. Bu durum iki katmanlı döviz sistemi ve özel bankalar üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.”

Bununla birlikte Amamiya merkez bankasının kendi kripto para birimi için, şu anda sadece iş uygulamaları odaklı ve Blockchain teknolojisini keşfetme amaçlı olarak incelediğini belirterek bu ihtimali bütünüyle reddetmiyor.

Bu konunun teknik olmaktan çok stratejik bir tartışmaya dönüşmesi sevindirici bir gelişme zira bu alanda FinTech girişimlerine ve fikirlerine büyük rol düşebilir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Röportaj: Halil Karaköse – subscrEASY Kurucu Ortağı
FinTech
79 görüntüleme
FinTech
79 görüntüleme

Röportaj: Halil Karaköse – subscrEASY Kurucu Ortağı

yazar05 - 19 Temmuz 2018

SaaS firmaları için geliştirilmiş abonelik ücretlendirme, yönetimi ve tekrarlı tahsilat uygulaması olan subscrEASY'nin kurucu ortağı Halil Karaköse ile subscrEASY'nin sunduğu…

BKM 2018 yılı ilk 6 aylık verileri açıkladı
Genel
101 görüntüleme
Genel
101 görüntüleme

BKM 2018 yılı ilk 6 aylık verileri açıkladı

yazar05 - 19 Temmuz 2018

Bankalararası Kart Merkezi 2018 yılının ilk 6 aylık verilerini paylaştı. Yılın ilk yarısında kartlı ödemelerin %20 büyüdüğü görülüyor. Finansal okuryazarlıktaki…

Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi
Genel
70 görüntüleme
Genel
70 görüntüleme

Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi

Melih Çelik - 19 Temmuz 2018

Hong Kong’un finans sektöründeki regülatör kurumu HKMA, bankacılık sektörüne yönelik olarak açık API servisini devreye aldığını duyurdu. Son dönemde FinTech…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.