Ripple düzenleyici ilişkileri yöneticisi, endüstri için uygulamaya alınacak daha düzenlemenin sektör için faydalı olacağını düşünüyor.

Finans kurumları içinde Blockchain çözümü ile itibar kazanmış olan Ripple, Birleşik Krallık’taki yasa koyucuların, kripto para birimi söz konusu olduğunda düzenleyici kuralları artırması gerektiği çağrısında bulundu.

Ripple’in düzenleyici ilişkileri müdürü Ryan Zagone’a göre önemli olan, “riskleri engelleme ve yenilikçiliği geliştirme” arasındaki hassas çizgiyi bulmak. Finance Magnates’in verdiği bilgilere göre Zagone: “Şu anda daha fazla kurallara ve düzenlemeye ihtiyacımız olan bir noktadayız” dedi.

Zagone, doğru düzenlemelerin, özellikle kurumsal yatırımcılar olmak üzere yeni girişimlere destek sağlayacağını ve yoldaki hataları engelleyeceğini vurguluyor. Zagone’a göre yeni düzenlemelerin odağında üç ana nokta bulunması gerekiyor: finansal istikrar, tüketici koruması ve kara para aklama.

“Düzenleyicilerin ‘bekle ve gör’ yaklaşımını yeniden gözden geçirmeye başlamak için iyi bir zaman” diyor Zagone.

Bu noktada Japonya iyi bir örnek teşkil ediyor. 2014 yılında bu konu üzerinde çalışmaya başlayan Japon yetkililer, Nisan 2017’de kripto para birimleri için kapsamlı bir düzenlemeyi yürürlüğe koydu. Düzenleme ile Bitcoin ve Ethereum yasal ödeme aracı olarak meşrulaştırıldı ve borsalar için bir lisans prosedürü belirledi.

İngiltere de kripto para birimlerinin düzenlemesine yönünde bazı adımlar attı. Geçtiğimiz ay, Başbakan Phillip Hammond, “kripto varlıkları üzerindeki riskleri yönetmek” için bir görev gücünü hayata geçirdi. Ekip; hazine, FCA ve İngiltere Merkez Bankası üyelerinden oluşuyor. Mart ayı başlarında, İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, kripto varlıkların “spekülatif durumunu” öne sürerek, kripto düzenlemesini hızlandırma isteğini dile getirdi.

Dünyanın en büyük kripto firmalarından bazıları, bu yılın başlarında, kripto para birimi için kendi kendini düzenleyen özel bir kurum olan CryptoUK’yi oluşturmak için güçlerini birleştirdi. İşin doğrusu, dünyanın dört bir yanındaki kripto şirketleri, hükümetlerin geciktiği düzenlemelerde sundukları iş uygulamalarını meşrulaştırmanın bir yolu olarak öz düzenlemeye yöneliyorlar.