China Construction Bank’ın Şangay’daki yeni şubesinde müşterileri ‘gülümseyen robotlar’ karşılıyor.  

“Robotlar işlerimizi elimizden alacak mı?” sorusunun gerçekçi bir yanıtı Çin’de karşımıza çıktı. Çin’in en büyük bankalarından biri olan China Construction Bank (CCB), robot personeller, yapay zeka ve sanal gerçeklikle donatılmış yeni bir şube açtı.

South China Morning Post’un haberine göre şubenin kapısından giren müşterileri ‘gülümseyen’ bir robot karşılıyor. Ancak bu robotun tek işlevi karşılama değil. Yüz tanıma sisteminden faydalanan robot kapıdan girdiğiniz anda kim olduğunuzu anlıyor ve sorduğunuz sorulara sesli olarak yanıt da veriyor. Yüz tanıma sistemi için robota 1 metre kadar yaklaşmanız yeterli.

165 metrekarelik büyüklüğe sahip şubede hesap açma, para transferi, döviz ve altın alım satımı ile varlık yönetimi için geliştirilmiş farklı robotlar müşterilere hizmet veriyor. Bununla birlikte bir insan personele ihtiyaç duyanlar için de özel bir oda ayrılmış. Ancak burada da müşteri temsilcinizle video konferans yoluyla iletişim kuruyorsunuz.

Bu ilginç yenilik sadece işlem yapmak değil, insansız bir şubeye giriş yapmak isteyen meraklı gözlerin de takibinde. Uygulama başlamış olsa da banka yetkilileri bunun bir test çalışması olduğunu ifade ediyor. Müşterilerden gelen tepkiler de bu noktada kaydedilip ileriye yönelik iyileştirmeler planlanıyor. Örneğin bir müşteri ‘robotla iletişim kurmak (yüzünü gösterebilmek) için boy farkından dolayı ‘çömelmesi’ gerektiğini söylüyor. Bir başka müşteri ise bunun diğer sektörlerde de uygulanmaya başlanan sanal gerçeklikten çok farklı olmadığını ifade ediyor.

China Construciton Bank’ın bu girişimi robot personel açısından bir yenilik olsa da insansız şubeler açısından ilk değil. Çin Bankacılık Birliği (China Banking Association) verilerine göre Çin’de geçen yıl 800 binin üzerinde self servis bankacılık hizmeti veren makine ile 230 bine yakın şube kuruldu. Bununla birlikte bu makinelerin yaklaşık 115 bini para yatırma ve çekmenin ötesinde bankacılık hizmeti sunan akıllı makineler olarak sınıflandırılıyor. Çin Bankacılık Birliği’nin verileri 2017 yılında bankaların şubelerinin yüzde 5’ini daha akıllı hale getirmek için yenilediğini gösteriyor.