FinTech için güçlü bir aday: Mısır

18 Nisan 2018
407 Görüntüleme

FinTech ekosisteminin daha hızlı gelişebileceği ülkeler arasında bankacılık hizmetlerinin tabana yayılmadığı ülkeler başta yer alıyor. Tıpkı Mısır gibi…

Yaklaşık 100 milyon nüfus. Yüzde 14 ile dünyadaki en düşük banka hesabı penetrasyonlarından biri ve Orta Doğu ile Kuzey Afrika’nın en kalabalık ülkesi. Pek çok sektör temsilcisi için büyümeye açık bir pazar olarak görülebilecek Mısır için FinTech sektörü de benzer bir iddia içinde.

ZDNet’te yayınlanan Damian Radcliffe imzalı “Why unbanked Egypt is ripe for a FinTech revolution” başlıklı bir makale, Mısır’ın bir FinTech sistemi için uygun şartlara sahip olduğuna değiniyor. Yazısında Kahire’deki Amerikan Üniversitesi İşletme Okulu’ndan Ayman İsmail’in görüşlerine yer veren Radcliff, Mısır’daki ekonomik yapıya dair çeşitli bilgiler de paylaşıyor. İsmail aynı zamanda Afrika ve Orta Doğu’da 6 milyon kadar kullanıcısı bulunan ve kendini bir teknoloji sağlayıcısı olarak konumlandıran mobil cüzdan şirketi PayMob’un kurucu ortağı ve başkanı.

Bankaların gelenekçi bir yapıyla kredi verme konusunda muhafazakar davrandığına değinen Ayman İsmail, mevduatların çoğunun devlet hazinesi yatırımlarında değerlendirildiğini belirtiyor.

Mısır Merkez Bankası verilerine Ocak 2018’de yüzde 17,7 gibi yüksek faiz oranlarının bulunduğu ülke, yüzde 17,1 ile Ekim 2016’dan bu yana en düşük enflasyona da sahip.

Tüm bu veriler ise bir dizi paydaşın Mısır’daki FinTech potansiyelini, yerel girişimleri, üniversiteleri, STK’ları ve Mısır hükümetinin çeşitli birimlerini içeren bir yapı için çalışmasının yolunu açıyor.

Ayman İsmail, mobil cüzdan hizmetinin halen 12 banka ve üç telekom operatörü tarafından sunulduğunu ifade ediyor. Mevcut kullanımda olan dokuz milyon kadar mobil cüzdan bulunuyor. Bununla birlikte her ay 200 ila 300 bin yeni mobil cüzdan hesabı da açılıyor.

İsmail, FinTech odaklı bir momentuma yardımcı olmak amacıyla P2P para transferi, fatura ödemeleri, mikrofinans, bordro, emekli maaşları ve sosyal güvenlik ödemeleri ile lokal ve uluslararası para transferlerinin önemini çeşitli platformlarda paylaştığını kaydediyor.

Yasal prosedürler

Mısır yönetimi, 2016 yılında akıllı telefonlar ile nakitsiz ödemeye yönelik bir dizi düzenlemeyi devreye almış durumda. Buna göre banka ve banka dışı müşterilere para transferi ile telefon ve diğer faturaları ödeme ve bağış yapma olanağı tanındı. Mobil cüzdanlar tüketici dostu ve kolay erişilebilir olarak kabul edilirken, sadece lisanslı bankalar elektronik cüzdanlar vermek, mobil cüzdan sağlamak ve benzer işlemler için yetkilere sahip bulunuyor.

Potansiyeli yüksek alanlar

Konuyla ilgili yapılan bazı çalışmalar potansiyel alanları ödeme hizmetleri, mobil para ve akıllı cüzdanlar olarak sıralanıyor.

Ayman İsmail, bununla birlikte öne çıkan başlığın mikrofinans olduğuna işaret ediyor. Her geçen gün daha fazla özel sektör şirketi ve STK’nın mikrofinans hizmeti sunmaya başladığını ifade eden İsmail, krediye erişimin zorluk yaşandığı ülkede bu gibi hizmetlerin daha hızlı bir büyüme potansiyeline sahip olduğunu belirtiyor.

Aynı zamanda AUCVenture Lab isimli, bir yeni girişim hızlandırma programının kurucusu ve yöneticisi de olan İsmail, 2016 yazında Commercial International Bank-Egypt ile başlatılan program kapsamında son 18 ayda 15 FinTech girişimine destek olduklarını belirtiyor.

Wamda Research Lab ve Payfort tarafından yapılan bir araştırma, son 10 yıl içinde bölgedeki FinTech girişimlerinin 100 milyon doları aşan bir fon sağladığını gösteriyor. Yalnızca 2016’da bölgede 105 yeni FinTech girişimi yola çıkarken, bu sayının 2020’ye kadar 250’ye çıkması öngörülüyor.

* Görsel: Simon Matzinger, Pexels

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ödemeler dünyasında yapay zeka çözümleri – Türkiye’den örnekler
Bankacılık
8 görüntüleme
Bankacılık
8 görüntüleme

Ödemeler dünyasında yapay zeka çözümleri – Türkiye’den örnekler

Tahsin Özyer - 19 Temmuz 2019

Bankalararası Kart Merkezi Ürün Müdürü Ayşe Orbay Kaya yayınladığı Medium makalesinde ödeme teknolojilerinde yapay zekanın kullanıma dair Türkiye örneklerine değindi.…

Cesur Yeni Bankacılık Dünyası: Platform olarak Bankacılık
Bankacılık
5 görüntüleme
Bankacılık
5 görüntüleme

Cesur Yeni Bankacılık Dünyası: Platform olarak Bankacılık

Tahsin Özyer - 19 Temmuz 2019

Aşağıda yayınladığımız yazılar, Özyeğin Üniversitesi, Financial Engineering and Risk Management (FERM) Yüksek Lisans Programında vermiş olduğum Financial Technologies dersinde öğrencilerimin…

Fintech 100 Ödülleri için başvurular başladı
Basın Bülteni
11 görüntüleme
Basın Bülteni
11 görüntüleme

Fintech 100 Ödülleri için başvurular başladı

Tahsin Özyer - 19 Temmuz 2019

KPMG Fintech ve H2 Ventures işbirliği ile bu yıl altıncısı gerçekleştirilecek Fintech 100 Ödülleri için başvurular başladı Uluslararası danışmanlık, denetim…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.