Londra merkezli dijital banka Revolut, yeni eklediği “tasarruf” özelliğiyle kullanıcılar adına ödemeleri yuvarlayarak para üstünü biriktirecek.

Revolut tarafında “Vault” adıyla duyurulan bu yeni özellik, FinTech girişiminin desteklediği 25 standart para biriminin yanı sıra Bitcoin ve Ether gibi popüler kripto para birimlerinde de kullanılabiliyor. Vault özelliğini açan kullanıcılar, örneğin 9,90 Euro’luk bir harcama yaptığında işlem 10 Euro olarak gerçekleşecek. Arada kalan 0,10 Euro kullanıcının tasarruf hesabına, yani “Vault”una aktarılacak.

Kullanıcılarına tasarruf konusunda teşvikte bulunmak istediklerini dile getiren Revolut Kurucu ve CEO’su Nikolay Storonsky, “Para üstünü biriktirme özelliği bugüne kadar kullanıcılar tarafından en çok talep edilen özellikler arasında ilk sırada geliyordu. Binlerce insan böyle bir sistem istedi ve biz de bunu karşılıksız bırakmadık. Oluşturduğumuz Vault’lar ile pek çok insanın tasarruf yaparak geleceklerine yatırım yapmaya başlayacaklarına inanıyoruz.” diye konuştu.

2013 yılında kurulan Revolut, müşterilerine mobil bir uygulama üzerinden 60 saniyede mevduat hesabı açma olanağı tanıyor. Bu hesap üzerinden anlık harcama analizleri görmek ve 25 farklı para birimi üzerinden işlem yapmak mümkün oluyor. Üstelik uluslararası para transferlerinde ücret alınmıyor.

Revolut’un son aylarda duyurduğu pek çok özellik, geleneksel bankacılıktan dijital bankacılığa doğru yaşanan kaymayı sembolize ediyor. Avrupa genelinde 1,7 milyonun üzerinde kullanıcısı bulunan Londra merkezli FinTech girişimi, bugüne kadar 60 milyonun üzerinde işlem gerçekleştirdi. Bu işlemlerin hacmi ise Crowdfund Insider haberine göre 12 milyar dolara ulaşmış durumda. Şirketin bir sonraki adımının ise 2018 yılı içinde Kuzey Amerika pazarına giriş yapmak olduğu ifade ediliyor.