Son dönemde Blockchain ile adı daha sık anılmaya başlanan Samsung, bu teknoloji ile tedarik zinciri maliyetlerini yüzde 20 civarında azaltmayı hedefliyor.

Global şirketlerin en önemli giderleri arasında lojistik bulunur. Bu şirketlerden biri olan Samsung, yan şirketlerinden Samsung SDS üzerinden kullanacağı bir Blockchain platformuyla yüzde 20’lere varan oranlarda bir tasarruf için kolları sıvadı.

Bloomberg’te yayınlanan habere göre Samsung SDS’in Blockchain’den sorumlu ismi Song Kwang-yoo, on milyarlarca dolar büyüklükte bir Blockchain sistemi düşündüklerini açıkladı.

SDS, bu yıl 488 bin tonluk hava kargo ve daha da fazla konteyner lojistiğini yönetmeyi planlıyor. Bunların arasında Samsung Electronics tarafından üretilen ekranlar ile Galaxy S9 telefonlar da bulunuyor. Elde edilecek tasarrufun ürün fiyatlarını ne kadar etkileyeceği ise henüz belli değil.

Bu girişim, Samsung’un Blockchain özelindeki ilk çalışması değil. Şirket, geçen Kasım ayında Seul yönetimi ile bir işbirliğine gitmişti. Yine Samsung SDS tarafından geliştirilen, Blockchain tabanlı bir teknoloji olan Nexledger teknolojisi üzerine inşa edilecek uygulamalarla Seul’un küresel rekabette avantaj sağlaması amaçlanıyor.

Gartner tarafından hazırlanan bir çalışmaya göre, dünya genelinde işletmeler, 2025’e kadar Blockchain ile 176 milyar dolarlık bir katma değer sağlayacak.