Litvanya, Avrupa Birliği dışındaki ülkelerden birlik içindeki şirketlerini yönetmek için Blockchain tabanlı şirket kurma ve ortaklık sistemi geliştiriyor.

AB içinde faaliyet göstermeyen pek çok FinTech şirketi AB dahilinde bir şirket kurmak ve yönetmek ve Avrupa pazarına açılmayı hedefliyor. Bu noktada Estenya e-oturum ve e-şirket kurma imkanları ile Avrupa’nın öncü ülkelerinden birisi. Şimdi bu kervana Litvanya da katılacak ancak Litvanya bu çözümü Blockchain sistemi üzerinden vermeyi hedefliyor. Böylece güvenli bir kayıt sistemi üzerinde uaktan şirket kurmak hatta var olan bir şirkette hisse edinmek mümkün hale gelecek.

Litvanya Merkez Bankasının yönetim kurulu üyesi Marius Jurgilas, yaptığı açıklamada: “Litvanya Merkez Bankası geliştirdiği LBChain platformu ile FinTechlerin Blockchain tabanlı çözümlere ulaşma sürecini hızlandırmak için çalışıyor. Bu sistemi sanal şirketler yaratmak için de kullanabiliriz. LTChain ile, işletmelere yönelik kamu hizmetlerinin Blockchain platformuna taşınması hedefleniyor” dedi.

Singapur, ABD, İsrail ve diğer AB üyesi olmayan ülkelerin sağlanacak yeni hizmetle ilgileneceği düşünülüyor.

Invest Lithuania’nın genel müdürü Mantas Katinas, “Dünya kağıtsız ve bürokrasisiz bir geleceğe doğru ilerledikçe, anlık çözümler için artan talebe uyum sağlayan yetki alanları uzun vadede kazanacaktır” diyor.

Litvanya şu anda ülkede faaliyet gösteren FinTech şirketlerine üç ay içinde bir ödeme kurumu (PI) veya e-para kuruluşu (EMI) lisansı alma olanağı sunuyor. Bu oran diğer AB ülkelerinden 2-3 kat daha hızlı. Yeni teknoloji sayesinde artık bu imkan uzaktan yönetilebilen sanal bir şirket kurma olasılığı dahilinde de sunulabilecek.

Röportaj: Martynas Pilkis, Litvanya Maliye Bakanlığı

Bu haberin bizlere ulaşmasını sağlayan Seda İnci’ye teşekkür ediyoruz.