BBVA, Çin merkezli Sinovation Ventures’a, yapay zeka projeleri odaklı olarak 50 milyon dolar yatırım yapacağını açıkladı.

BBVA, yapay zeka temelli FinTech yatırımlarını bu kez Uzak Doğu’ya taşıyor. Çin merkezli bir girişim sermayesi fonu olan Sinovation Fund IV’e yatırım yapacağını açıklayan BBVA, bu iş için yaklaşık 50 milyon dolarlık bir bütçe ayırdığını açıkladı.

Banking Tech’te yayınlanan habere göre, BBVA bu yatırım karşılığında fonun ilgilendiği tüm projelere değil, yapay zeka temelli olanlara odaklanacak.

Sinovation Ventures’un başında yapay zekanın tanınmış küresel uzmanlarından biri olarak kabul edilen ve bir dönem Çin’in Google’daki operasyonlarının başındaki isim de olan Dr. Kai-Fu Lee bulunuyor. 500 milyon dolarlık bir büyüklüğü olan fon yapay zeka haricinde B2B, eğitim teknolojileri gibi alanlarda faaliyet gösteren erken dönem girişimleri belirleyip destek oluyor. 2009 yılında faaliyetine başlayan Sinovation Ventures, toplamda 6 farklı fon üzerinden 6 milyar dolarlık bir büyüklüğü yönetiyor. Şirketin yatırımları ağırlıklı olarak Çin merkezli şirketlere odaklanmış durumda.

BBVA CEO’su Carlos Torres Vila, Sinovation Fund IV’e yaptıkları yatırım için; “Bu yatırımla dünyanın herhangi bir yerinde oluşturulan umut verici yapay zeka çözümlerinden bazılarıyla bağlantı kurma olanağı elde ediyoruz.” yorumunu yapıyor.

Diğer taraftan bu yatırım, BBVA’nın Çin pazarında daha güçlü bir şekilde yer almasına da katkı sağlayacak.