Dünya Bankası bünyesindeki The Women Entrepreneurs Finance Initiative (We-Fi), gelişmekte olan ülkelerdeki kadın girişimcilere yönelik yol haritasını duyurdu.

Kadın girişimcilerin artması için küresel ölçekte yürütülen oluşumlardan biri olan The Woman Enterpreneurs Finance Initiative – We-Fi (Kadın Girişimciler Finans Girişimi), ilk yatırım turunda 120 milyon dolarlık bir fon toplamayı başardı.

Dünya Bankası Grubu Başkanı Jim Yong Kim, We-Fi’nin kamu ve özel sektörden yararlandığını belirtirken, girişimin gelişmekte olan ülkelerdeki kadın girişimcilere yönelik finansman için üst düzey ve görülmemiş bir fırsat yarattığını ifade etti.

Dünya Bankası verilerine göre gelişmekte olan ülkelerdeki KOBİ sahibi kadınların yüzde 70’i ihtiyaç duydukları finansmanı sağlamakta zorluk yaşıyor. Kadın girişimciler ya yüksek faizli kredi alabiliyor ya da kısa vadeli kredilerle işlerini döndürmeye gayret ediyor. Yapılan resmi açıklamaya göre bu durum, sadece gelişmekte olan piyasalarda 1,5 trilyon dolarlık bir kredi açığına yol açıyor. Bununla birlikte kadın girişimciler işlerini geliştirmek ve sürdürmek için ihtiyaç duydukları teknolojilere, sektörel bağlantılara ve eğitim olanaklarına da yeterince erişim sağlayamıyor.

Destekleyen ülke ve kurumlar

2017 yılının Temmuz ayında, Almanya’nın Hamburg şehrinde düzenlenen G-20 Zirvesi’nde ilk olarak duyurulan We-Fi, gelişmekte olan ülkelerde kadın girişimcileri zorlayan yasalar ve düzenlemeleri iyileştirmek ve kadınlar tarafından yönetilen işletmeleri desteklemek amacıyla hükümetlerle doğrudan çalışan bir girişim olarak konumlandırılmıştı.

We-Fi’yi destekleyen ülkeler ise Nisan 2018 itibariyle ABD, Almanya, Avustralya, Birleşik Arap Emirlikleri, Çin, Danimarka, Güne Kore, Japonya, Hollanda, İngiltere, Kanada, Norveç, Rusya, Suudi Arabistan olarak sıralanıyor.

We-Fi yalnızca ülke yönetimleri değil, çeşitli kalkınma bankalarından da fon topluyor. Düzenlenen ilk yatırım turunda alınan destekler ve kullanılacağı projeler ise şu şekilde sıralanıyor:

  • Asya Kalkınma Bankası, “Sri Lanka’da Kadın Girişimciler için Güçlü Bir İş Ortamının Etkinleştirilmesi” başlıklı bir program için 12,6 milyon dolarlık bağışta bulundu. Bu program, Sri Lanka’da kadınların sahip olduğu ya da yönettiği KOBİ’ler için iş ortamını geliştirme, yetkinliklerini artırma ve finansmana erişimi olanaklarını genişletmeyi amaçlıyor. Program ile Sri Lanka’nın 350 milyon dolar olduğu tahmin edilen kadın girişimcilere yönelik kredi açığının azaltılması amaçlanıyor.
  • İslami Kalkınma Bankası, “Kadınlara Değer Katmaya Değer Veren İşletmeler için İş Esnekliği Yardımı” başlıklı bir program için 32 milyon dolarlık bir bağışta bulundu. BRAVE Women adı verilen program ile Yemen, Nijerya ve Mali’deki başarılı kadın girişimciler belirlenerek işletmelerinin zorlu rekabette daha avantajlı konuma gelmesi hedefleniyor.
  • Dünya Bankası Grubu da “Creating Finance and Markets for All” programı için 75 milyon dolarlık bir hibe sağlıyor. Bu tutarın 49 milyon doları Dünya Bankası’nın 26 milyon doları ise International Finance Corporation’ın (IFC) desteklediği projeler için kullanılacak. Bu yardımların yapılacağı ülkeler ise Dünya Bankası içindeki IDA (International Development Association) ülkeleri arasında bulunan ülkeler arasından seçildi. İlk etapta Bangladeş, Fildişi Sahili, Mozambik, Nijerya, Pakistan, Senegal, Tanzanya ve Zambiya gibi kadın girişimcilerin en fazla zorlukla karşılaştığı bazı ülkelerdeki kadın girişimcilere ayrılan bu tutar hibe olarak verilecek.

Yürütülen çalışmalara dair detaylı bilgiyi we-fi.org adresinden alabilirsiniz.