Dolandırıcılık girişimlerine karşı bir önlem de ödeme sistemleri çözümleri sunan Stripte’tan geldi. Şirketin son yeniliği yapay zeka ile dolandırıcılık girişimlerinin önüne geçmeyi hedefliyor.

Mobil dahil tüm çevrimiçi satınalma işlemlerine yönelik ürünler sunan Stripe, yeni duyurduğu ürünüyle dolandırıcılık girişimlerine karşı daha sağlam bir duvar örmeyi amaçlıyor. Şirketin ilk olarak 2016 yılında duyurduğu Radar isimli ürününün yeni versiyonu olarak tanımlanan çözüm, en basit ifadeyle makine öğrenmesi temelli bir yapay zeka çözümü. Şirket, yeni çözümü de buna uygun olarak Radar 2.0 olarak adlandırıyor.

Performans artışı ile sahtekarlık/dolandırıcılık işlemlerine karşı yeniden yapılandırılan sistem, şirketin açıklamalarına göre önceki modellere oranla yüzde 25 daha başarılı.

Yüzlerce yeni kriter eklenen sistemin yeni önlemlere karşı değişen dolandırıcılık işlemlerine karşı hızlı yanıt verebildiği belirtiliyor. Arka plandaki yapay zeka sayesinde değişen tehlikelere karşı kendini günlük olarak yenileyen sistem, performans artışına yönelik iyileştirmeler de gerçekleştiriyor.

Şirketin çekirdek ödeme sistemleri API’siyle birlikte çalışan Radar 2.0, iyileştirilen özelliklerinin yanında yeni donatılarla da geliyor. Sahteciliği daha hızlı tespit etmek için optimize edilmiş inceleme süreçleriyle gelen Radar 2.0, bu kapsamda kullanılan cihazla ilgili verileri, coğrafi konum, IP adresi gibi bilgilerle kredi kartı adresini karşılaştırabiliyor. Belirlenen kurallar ile gerçek zamanlı geribildirim olanağı da sunan sistem, bu özelliği detaylandırabilmek için onlarca yeni aracı bünyesinde barındırıyor.

Radar 2.0 ile birlikte gelen yeni özellikler ise üç başlık altında toplanıyor. Özel risk eşikleri sunmaya başlayan sistem, her bir ödeme için 0 ila 100 arasında bir risk puanı belirliyor. İşletmeler hangi değerin üstündekilerin riskli kabul edileceğine kendileri karar verebiliyor. Yeni özellik listeleri (kart numaraları, e-posta adresleri, IP bilgileri vb.) sunan çözüm bunların haricinde yeni analiz araçlarıyla donatılmış olarak geliyor.