Repro Free: Thursday 2nd March 2017. Central Bank. New Building interior. Picture Jason Clarke

İrlanda, FinTech’lerin doğrudan Merkez Bankası ile iletişim kurmasını sağlayıp yeni etkileşim olanakları sağlayan bir program başlattı.

Pek çok ülke FinTech girişimlerine yönelik çok sayıda destek sunuyor. Ancak buna rağmen bu şirketleri çoğu yasal regülasyonlar konusunda yetkili makamlara ulaşmakta sıkıntı yaşayabiliyor. Bu gerçekten hareket eden İrlanda Merkez Bankası, FinTech şirketlerinin doğrudan kendisiyle iletişim kurabileceği, bununla birlikte yeni ek yardımlar da içeren bir program başlatıyor.

Bu kapsamdan yeni bir inovasyon merkezini devreye alan İrlanda Merkez Bankası, 2018’in sonlarından itibaren Industry Engagement Programme (Endüstri Katılım Programı) üzerinden FinTech girişimleriyle düzenli yuvarlak masa toplantıları yapmaya başlayacağını açıkladı.

İrlanda Merkez Bankası’nın üst düzey yöneticilerinden Derville Rowland tarafından duyurulan program, işletmelerin bilgi, öneri ve şikayetlerinin doğrudan Merkez Bankası yetkililerine ulaştırılmasına yardımcı olacak. “Yeni teknolojiler geliştiren insanlarla bağlantı kurmak, geliştirdikleri yenilikler hakkında bize ilk elden bilgi verir. Bu da potansiyel riskleri ve iyileştirmeye açık noktaları tespit etmemizi sağlar.” yorumunu yapan Rowland, kurulacak olan merkez ve uygulanacak katılım programının iki yönlü iletişim sağlayacağını belirtiyor. Programın yalnıza ilgili şirketleri ofislerine davet etmekle sınırlı olmadığına dikkat çeken Rowland, proaktif olarak hareket edeceklerini ve çeşitli etkinliklerde yeni girişimlerle buluşmaya özen göstereceklerini de belirtiyor.

Hem yeni hem de mevcut firmaların Merkez Bankası ile doğrudan iletişim kurabileceklerini ifade eden Rowland, FinTech ve inovasyonla ilgili konuları tartışmak için ilgili tüm paydaşların bir araya geldiği bir ortam oluşturacaklarının altını çiziyor.

Ülkeler arası iletişimde üst düzey yöneticilerin birbiri ile hızlı bir şekilde iletişim kurmasını sağlayan “kırmızı hat” çözümünü andıran bu yenilik kapsamında iletişimi kolaylaştırmak için bir e-posta adresi de açıldı. İrlanda Merkez Bankası’na ulaşmak isteyen FinTech şirketleri, “fintech@centralbank.ie” adresi üzerinden doğrudan Merkez Bankası yetkililerine ulaşabilecek.

Derville Rowland’ın programı duyurduğu Cork University Business School’daki konuşmasının tam metnine bu linkten ulaşabilirsiniz.