Son dönemde yapay zeka ve Blockchain konularında yeni yatırımlarıyla adından söz ettiren Sberbank, robot destekli bankacılık için yeni bir işbirliğine gidiyor.

Geçen yıl Şubat ayında mobil uygulamasına yapay zeka entegre eden, Kasım ayında ise biyometrik güvenlik sistemleri geliştiren VisionLabs’ın yüzde 25 hissesini alarak ortak olan Sberbank, bu kez bankacılıkta robot kullanımı için yeni bir işbirliği yaptı.

Rusya merkezli girişim sermayesi kuruluşu Internet Initiative Development Fund (IIDF) ile bir çalışma başlattığını duyuran Sberbank, bu kapsamda bankacılıkta robot destekli sistemlerin geliştirilmesi için yine Rusya merkezli start-up’lara da destek verecek.

İşbirliği kapsamında IIDF uzmanları, danışmanlık, eğitim, pazarlama, yasal prosedürlere uygunluk ve ekosistemle buluşturma gibi konularda yeni girişimlere destek olurken Sberbank, bu girişimlerin bir süre öne açtığı Robotik Laboratuvarı’ndaki çalışmalara dahil olmasını sağlayacak.

Finextra’nın haberine göre laboratuvarın odağında kişisel robot asistanlar, lojistik robotları, endüstriyel robotlar, otonom taşıma araçları gibi geniş bir kapsam olmakla birlikte bu işbirliği finans piyasalarına yönelik çalışmalar için geçerli olacak.

Sberbank Başkan Yardımcısı Stanislav Kuznetsov, bankanın Rusya’nın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olduğuna dikkat çekerken, Robotik Laboratuvarı’nın kaynaklarını belirlenecek yeni girişimlere açacaklarını ifade etti. Bu çalışmanın artan talebi karşılamada hızlandırıcı bir etki yaratacağını kaydeden Kuznetsov, yeni girişimlerin ekosisteme dahil edilmesiyle iş ortaklarının yürüttüğü projelerin ortaya çıkmasının kolaylaşacağını belirtti.