Dünyanın hem yüzölçümü hem de nüfus olarak en küçük ülkelerinden San Marino, ülkeyi Blockchain merkezi haline getirecek bir proje başlattı.

Yaklaşık 61 kilometrelik bir alan ve 33 bin ile İstanbul’un bazı mahallerine eş nüfusuyla San Marino yakın gelecekte adından daha çok söz ettirebilir. Ülkeyi, Blockchain özelinde küresel liderliğe taşımak için bir hamle yapan ülke yönetimi, bu hedef için çalışmalara başlamış durumda.

Ülkenin Blockchain vizyonu hakkında Bankless Times’a açıklamalarda bulunan San Marino İnovasyon Enstitüsü Başkanı Sergio Mottola, uzun vadeli bir projeksiyon ile hareket ettiklerini açıklarken, günümüz kripto para karmaşasından uzak, Blockchain’in yeteneklerini öne çıkartacak bir plan doğrultusunda ilerlediklerini ifade ediyor.

Yürütülen çalışmalar için Estonya merkezli Polybius ile birlikte çalışan San Marino yetkilileri, Polybius’un rehberliğinde, San Marino yasaların uygun yeni bir şirketin San Marino İnovasyon Enstitüsü ile birlikte koordinasyonu sağlayacağını belirtiyor.

Ülkenin, dünyanın en eski cumhuriyeti olduğuna vurgu yapan San Marino Ekonomik Kalkınmadan Sorumlu Devlet Bakanı Andrea Zafferani teknolojinin öncülük ettiği bir dönüşüme başlamaktan duydukları memnuniyeti dile getiriyor. Ortaklığın kalkınma stratejilerinin temelinde yer alan inovasyon odaklı gelişim ile ekonomiye önemli bir katkı sağlayacağını ifade eden Zafferani, dünya Blockchain liderliği için gerekli yasal düzenlemeler için de belirleyici olacağının altını çiziyor.

Kurulacak ortak girişim, San Marino’nun kimlik doğrulama için Polybius’un Dijital Kimlik teknolojisiyle yola başlayacak. Polybius Kurucu Ortağı Ivan Turygin, HashCoins isimli şirketleriyle Blockchain temelli dağıtık defter teknolojilerinin öncüsü olduklarını belirtirken, şirketin diğer kurucu ortağı Sergei Potapenko ise bugüne kadar şifre içermeyen yetkilendirme sistemleri, veri depolama ve noter hizmetleri gibi konularda farklı çözümleri devreye aldıklarını ifade ederken sahip oldukları tecrübeyi San Marino için de kullanacaklarını sözlerine ekliyor.