Kapsamlı bir denetleme tarihçesi ve ispat edilebilir yasal uyumluluk oluşturmak için binlerce evraktan oluşan iş akışını otomatik hale getiren ClauseMatch yeni yatırımla çözümlerini geliştirmeyi hedefliyor.

Yeni teknolojiler yasal mevzuatların bugüne kadar görülmemiş bir hızla güncellenmesine ve yenilenmesine neden oluyor. Tüm bu regülasyonlara tam uyumluluk göstermek her geçen gün zorlaşırken, RegTech girişimlerinin sunduğu çözümler imdada yetişiyor. Bu çözümlerden biri olan ClauseMatch, Techstars Barclays hızlandırıcı programının 2014 mezunları arasında yer alıyor.

ClauseMatch ile şirketlerin yasal uyumluluk, hukuk, finans, operasyon ve risk departmanları tarafından kullanılan binlerce evrak üzerinde iş akışı otomasyona alınabiliyor. Böylelikle denetleme tarihçesi oluşturmak ve yasal uyumluluğu ispatlamak önemli ölçüde kolaylaşıyor. Şirketin geliştirdiği çözümlerin yakın zamanda genişlemesi bekleniyor. Zira RegTech girişimi ClauseMatch, 5 milyon Euro’luk bir yatırım aldı.

Index Ventures, Talis Capital, SpeedInvest ve ünlü melek yatırımcılardan eski Thomson Reuters CEO’su Tom Glocer ve eski Sungard CEO’su Cristobal Conde’nin katıldığı oturumda 5 milyon Euro fon sağlandı. ClauseMatch son olarak geçtiğimiz yıl 1,25 milyon Euro tohum yatırımı almıştı.

Oturuma liderlik eden Index Ventures’in ortaklarından Jan Hammer, mevcut yasal mevzuat sistemlerinin onarılması gerektiğini ifade etti etti ve ekledi: “Yasa belirleyiciler, hazırlanan mevzuatların sektörleri nasıl etkilediğine dair büyük resmi göremeyebiliyor. Bu durumda gereğinden fazla kısıtlayıcı kurallar belirleniyor. Şirketler ise yasal uyumluluğu sağlamakta zorlanıyor. ClauseMatch tarafından geliştirilen çözümlerin, hem yasa belirleyiciler hem de şirketler için daha iyi çalışacak bir sistem sağlayacağına inanıyoruz.”