Londra temsilcimiz Aylin Alkan Londra’da FinTech girişimlerini kabul eden, onlara ortaklık, kaynak, ücretsiz çalışma ortamı ve daha fazlasını sunan en iyi 7 merkezi sizler için derledi.

BARCLAYS ACCELERATOR

Barclays Accelerator programı, Techstars ve Barclays endüstri uzmanlarının danışmanlık verdiği 13 haftalık programları kapsıyor. Girişimler, Old Street ve Liverpool Street arasındaki yükselen yeni değer Shoreditch’de, Avrupa’nın en büyük FinTech ortak çalışma (cowroking) alanı olan Barclays Rise’da çalışma imkanına sahip olabiliyorlar.  Bu program, Barclays iş ağında bulunan ve dünyanın farklı bölgelerinden katılan önemli yatırımcılara yönelik “Demo Day” ile son buluyor.

Özetle: Program 120 bin Sterlin altında yatırımlar yapıyor, girişimlerden yüzde 6 hisse payı talep ediyor ve Rise ile Shoreditch bölgelerinde ücretsiz ofis kullanımı sunuyor.

LEVEL 39

Üyelik sistemi ile çalışan ve üyelik ücreti ile finanse edilen bir ortak çalışma alanı sunan Level 39, hiç şüphesiz en tanınan ve en çok talep gören FinTech merkezlerinin başında yer alıyor. Canary Wharf’da büyük ve uluslararası finans kuruluşlarının hemen yanında yer alan bu merkez örnek teşkil eden ve başarılı mezunları ile dikkat çekiyor. Canada Square’de 39. katta ilk çalışmalarına başlayan Level 39, şu an 80 bin metrekare alanıyla iki katta konumlanmış durumda. Her türlü teknoloji girişimine kapısı açık olan merkez daha çok FinTech girişimlerinin egemenliği altında.

Özetle: Level 39 yatırım yapmıyor ve hisse talep etmiyor. Makul bir ücret karşılığında Londra2nın finans merkezi Canary Wharf’da ofis alanı sağlıyor.

FINTECH INNOVATION LAB

FinTech Innovation Lab, Amerikan danışmanlık devi Accenture tarafından sponsorluğu ve yönetimi gerçekleştirilen 12 haftalık bir program. Deutsche Bank ve Accenture ortaklığı sayesinde girişimlere kaynak ve iş ağlarına erişim imkanı sağlıyor.

Özetle: Programa göre değişen yatırım miktarı ve hisse ortaklığı talepleri var. Ücretsiz ofis alanı sağlanıyor.

FINTECH LONDON (BY STARTUPBOOTCAMP)

Startupbootcamp’ın sadece FinTech’lere özel hızlandırma ve kuluçka merkezi Londra’nın FinTech anlamında en iyi merkezlerinden bir tanesi. Özellikle Mastercard, Lloyd’s Banking Group ve PWC ile ortaklaşa çalışan bu hızlandırma merkezi iş ağı açısında da güçlü bir fırsat sunuyor. Londra’da yerleşik olmayan FinTech’lere de çalışan hızlandırma programı, girişim başına 15 bin Euro’ya varan kaynak sağlayabiliyor.

Özetle: Programa göre 15 bin Euro’ya kadar destek sağlıyor ve yüzde 6 ila 8 arasında hisse talep ediyor. Ücretsiz ofis kullanım hakkını ise programın yapısı belirliyor.

FOUNDERS FACTORY

Ünlü İngiliz yatırımcısı Brent Hoberman (Last minute.com kurucusu) tarafından kurulan bu kuluçka programı yaklaşık 6 aylık bir program ve girişim ekosistemi için oldukça güzel bir mozaik sağlıyor. FinTech dışında odaklandıkları beş farklı alan daha bulunuyor, bunlar; Yapay Zeka, Big Data, Güzellik, Medya ile Seyahat ve Eğitim.

Özetle: 30 ila 220 bin Sterlin arasında değişen yatırım yapılabiliyor ve yüzde 7 hisse talep ediliyor. Belirli şartlara bağlı olarak Kensington’da ücretsiz ofis veriliyor.

ENTREPRENEURIAL-SPARK

Entrepreneurial-Spark ünlü İngiliz bankası NatWest ile ortak çalışıyor. NatWest bünyesindeki girişim yöneticileri ile üyelerine destek sağlıyor. Dört farklı program ile farklı aşamalardaki girişimlere destek veriliyor: Sprint, Enable, Grow and Scale. Glasgow’da açılan alan bu merkez şu anda ülke çapında Londra High Street dahil farklı yerlerde merkezler açmış durumda. Odaklandıkları nokta insanların yapabilecekleri en iyi ve en büyük işi yapmaları için ücretsiz destek olmak.

Özetle: Bu program yatırım sağlamıyor, hisse talep etmiyor. Farklı merkezlerde ücretsiz ofis sunabiliyor.

IN-RESIDENCE BY JP MORGAN

JP Morgan’ın programı seçilmiş girişimler için bütünüyle ücretsiz. Programın amacı bankacılık endüstrisine yeni bir soluk getirecek fikirleri ortaya çıkarmak ve cesaretlendirmek. Programın sonunda yatırım kararı verilebiliyor ancak bunun dışında ne hisse ne de herhangi bir ücret istenmiyor. Yılın her döneminde katılmak isteyen girişimlere kapıları açık, girişimler her an başvurabiliyor.

Özetle: Yatırım duruma göre yapılabiliyor ve her türlü JP Morgan kaynağına ulaşım imkanı sağlanıyor. Hisse talep edilmiyor. JP Morgan’ın Canary Wharf’daki genel merkezinde ücretsiz alan sağlanabiliyor.

Önemli Not: Tüm bilgiler güvenilir kaynaklardan alınmış olup, zaman içinde güncelliğini yitirebilir.

Symrna Capital LTD‘in Londra ortağı ve İngiltere merkezli UKbasecamp’in FinTech mentoru olarak çalışan Alkan, piyasalar, perakende bankacılık, fon yönetimi, yatırım bankacılığı ve varlık yönetimi alanlarında 22 yılı aşkın deneyime sahip. Türkiye’de son 15 yıl uluslararası bir bankada varlık yönetimi alanında iş geliştirme, satış ve pazarlamadan sorumlu direktör olarak çalışan Aylin Alkan, Türk bankacılık sektöründe kamu ve özel sektör ile çalışıp, melek yatırımcı konseptini yaratan ilk ve tek projenin lideri oldu. Türkiye’de “iş melekleri ortak yatırım fonu’ kurmak için çalışan ilk gruba liderlik eden Alkan, TEB melek yatırımcı kulübünün akredite üyesidir. Evli ve iki çocuk annesi olan Aylin Alkan, Londra’da yaşıyor.