Çin’in finans ve teknolojiyi birleştiren büyük şirketlerinden Tencent, FinTech hizmetleri için 61 milyon dolarlık yeni bir yatırım yapıyor.

Alibaba Grubu ile birlikte Çin’in finans ve teknolojiyi birleştiren iki büyük grubundan biri olan Tencent, FinTech sektörüne özel yeni bir yatırımla adından yine söz ettiriyor. Yicai Global’in haberine göre şirket, internet bankacılığı ve finansman çözümleri sunan bir bulut platformu geliştirmek için Sunlinte Tech şirketine 399 milyon yuan, yani 60 milyon doların üzerinde bir yatırım yaptı.

Yapılan açıklamaya göre bu anlaşmayla Sunline Tech’in hisselerinin yüzde 7’si Tencent grubu şirketlerinden birine aktarılacak. Bununla birlikte Sunline Tech’in mevcut başkanı Wang Changchun bu konumunu sürdürecek.

Shenzen merkezli şirket, bankacılık, sigorta, finansman, menkul kıymetler ve tüketici finansmanı alanlarında hizmet sunan bir bulut platformu oluşturacak. Sunline Tech, ilgili yazılımı geliştirirken Tencent ise büyük veri analizi ile hizmetlerin sunulacağı bulut bilişim platformunu tedarik edecek.