Tohum aşamasındaki FinTech girişimlerine yatırım yapan Dijital Finans Servisleri İnovasyon Laboratuvarı (DFS Lab) hızlandırıcı programı, Kenya ve Güney Afrika’da yer alan dört FinTech için yatırım yaptı.

Sahara Altı Afrika ve Asya bölgelerinde FinTech alanında büyüme potansiyeli bulunan girişimlere destek olan DFS Lab, Aralık 2017’de altı ülkeden katılan finalistleri 1 haftalık yoğun bir bootcamp programına almıştı. Bu süreçte çözümlerini geliştiren ve ardından Tanzanya’nın başkenti Darüsselam’da uzmanlar karşısında tanıtan girişimlerden dördü, finansman desteğinin yanı sıra altı aylık mentorluk desteği de almaya hak kazandı.

İnsanların yaşamını iyileştiren, kolaylaştıran ve zenginleştiren çözümleri meydana getiren şirketlere yatırım yapmaktan mutluluk duyduklarını dile getiren DFS Lab Direktörü Dr. Jake Kendall, “Mevcut şirket portföyümüz teknolojiden faydalanarak düşük gelirli ve banka hesabı olmayan nüfusa özel çözümler geliştiriyor. Bu şirketlerin büyümesini dört gözle beklerken, Afrika ve Asya’daki diğer şirketleri de yatırım fırsatlarını gözetmeye davet ediyoruz.” diye konuştu.

DFS Lab’ın yatırım yapacağı FinTech girişimleri ile şöyle sıralanıyor:

Kenya merkezli Cherehani Africa, mikro şirketlere sahip kadınlar ve genç kızlar için mobil tabanlı teknolojiyi kullanarak kredi sağlayan ve kişisel finans okuryazarlığı için faydalı içerikler sunuyor.

ABD merkezli NALA, Tanzanyalı akıllı telefon kullanıcıları için Venmo benzeri bir arayüzle her kullanıma uygun birleştirilmiş bir cüzdan geliştiriyor.

Güney Afrika merkezli Nobuntu, Güney Afrikalıların ilerleyen yaşlarda rahat etmesi için topluluk merkezli bir tasarruf ürünü geliştiriyor.

Adı şimdilik anonim kalan Kenya merkezli dördüncü FinTech girişiminin ise, en iyi yasal uyumluluğa sahip dijital kredi sağlayıcı olacağı ifade ediliyor.