FinTech gündeminden inmeyen Singapur sektöre olumlu yansıyacak bir adım daha attı. Yapılan düzenlemeyle FinTech şirketleri patent başvurularını çok daha hızlı bir şekilde sonuçlandırabilecek.

Sektörün Uzak Doğu’daki yıldızı Singapur’dan hemen her gün bir yenilik ya da işbirliği haberi geliyor. Dün sizlere aktardığımız Vietnam ile bankacılıkta işbirliği gelişmesinin ardından bu kez de Singapur Fikri Mülkiyet Kurumu (IPOS), sektördeki şirketleri sevindirecek bir çalışma başlattıkların açıkladı.

Fintech Fast Track olarak adlandırılan çalışma temel itibariyle patent başvurusu ve hibe süreçlerini iyileştirmeyi amaçlıyor. Opengov Asia’nın haberine göre bu çalışma, yenilikçi FinTech şirketlerinin yalnızca Singapur özelinde değil, ASEAN bölgesinde daha hızlı hareket etmesini sağlayacak.

Fintech Fast Track’in en çarpıcı yeniliği patentlerin veriliş hızında kendini gösteriyor. Normal uygulamalarda iki yılı bulabilen patent süreci, programa katılan şirketler için 6 aylık bir süreye indirgeniyor. Bu uygulama, mevcut şirketlerin yeni servislerini daha hızlı sunabilmesinin yolunu açarken, sektöre yeni giriş yapacak şirketlerin de bekleme süresini azaltıyor.

Bununla birlikte FinTech şirketleri belirli alanlardaki uygulamaları için bu programdan faydalanabilecek. Açıklanan ürün/çözüm grupları ve detayları ise şu şekilde belirtiliyor:

Elektronik ödeme: Mobil ödeme, ödeme sistemlerini kolaylaştıran uygulamalar, entegre faturalandırma hizmetleri ve mobil para.

Yatırım platformları: Şirketler için finansman fırsatlarının uygulanabilirliğini değerlendiren ve bu kapsamda veri analizini ön planda tutan tipteki hizmetler.

InsurTech: Tüketicilerin sigorta sağlayıcılar ile doğrudan etkileşime girmesi için kolaylaştırıcı eşleşme sistemleri geliştirenler, otomatik tavsiye uygulamaları ile varlık yönetiminde makine öğrenimi kullanan tipteki çözümler.

Blockchain ve bankacılık: Blockchain teknolojisiyle uluslararası takas ve ödeme işlemlerinin güvenilirliğine katkıda bulunanlar, yine bu kapsamda verimlilik artışı sağlayanlar.

Sahtecilik, kimlik doğrulama ve güvenlik: Ödemelerde hileli işlemlerin tespiti için makine öğrenmesi temelli yapay zeka kullanımı, büyük veri analizi, yine yapay zeka destekli dijital tanımlama ve doğrulama sistemleri.

Program yeni mali destekleri de içeriyor

Fintech Fast Track programı yalnızca yukarıda belirttiğimiz patent alım işlemlerini kapsamıyor. Programa kabul edilen şirketler aynı zamanda Singapur Mali Otoritesi (MAS) aracılığıyla finansal desteğe de sahip olacak. MAS’ın, toplamda 225 milyon dolarlık bir bütçeye sahip Finans Sektörü Teknolojileri ve Yenilikçilik Fonu (FSTI) kapsamında Singapur merkezli FinTech şirketleri ile teknoloji ve çözüm sağlayıcılara ciddi mali destekler verilecek. 18 aylık vadeler dahilinde 200 bin dolara kadar finansman desteği sağlanırken, ayrılacak bütçe proje türüne göre değişecek ve projenin yüzde 50’si ila 70’i arasında bir oranı kapsayabilecek.

IPOS Genel Müdürü Daren Tang programın duyurusu sırasında yaptığı konuşmada Singapur’u; “Dünyanın her yerinden gelen büyük fikirlerin ticarileştirilebileceği bir yer.” olarak tanımlarken; uygulanacak program ve hızlandırılmış patent alım süreciyle işletmelerin küresel rekabette avantaj sağlayacaklarını belirtti.