Amazon ve Volvo, milyonlarca müşteriye kolay alışveriş deneyimi sunmaya başladı.

Otomotiv sektörü dünyada en fazla rekabetin yaşandığı alanlardan biri. Otonom sürüş, araç içi ödeme sistemleri vb. uygulamalarla yenilik peşinde koşan sektörün hamlelerinin odağında müşterilerine daha iyi bir yaşam vaadi bulunuyor.

Sektörün premium araç üreticilerinden Volvo da bu yaklaşımdan hareketle Amazon ile yeni bir işbirliğine başladı. ABD’deki Volvo sürücüleri ve Amazon üyeleri için geçerli olan sistem, Amazon Key uygulaması üzerinden alışveriş yapan Volvo sahiplerinin, ürün teslimatının doğrudan araçların bagajına yapılmasını sağlıyor. Teslimatı gerçekleştiren Amazon görevlisi, araç sahibi o an orada olmasa bile uygulama üzerinden gönderilen bir parola ile bagajı açarak koliyi bırakabiliyor. Bu işlem anında Volvo sahibinin telefonuna bildirim olarak geliyor. Bu teslimat türü için ek herhangi bir ücret talep edilmiyor.

Volvo On Call platformu üzerinden sunulan yenilik ilk etapta ABD’nin 37 şehrinde geçerli. Yapılan açıklamaya göre sunulan hizmet zamanla ülkedeki diğer şehirlerde de uygulanmaya başlanacak.

Araç içi teslimat seçeneği Volvo’nun yeni başlattığı bir servis değil. Şirket İskandinav ülkeleri ve İsviçre’deki çeşitli programlar aracılığıyla müşterilerine 2015’ten bu yana benzer servisleri sunuyor. Amazon’un Türkiye’de hizmete başlamasının ardından iki şirket arasında benzer bir çalışmayı ülkemizde de görme durumu ise henüz resmi açıklamalara yansımış değil.

Sistemin nasıl çalıştığını aşağıdaki videoda bulabilirsiniz.