Brezilya Blockchain’e kucak açtı

29 Nisan 2018
246 Görüntüleme

Brezilya Bankalar Federasyonu Febraban, 120 üye bankasıyla birlikte Blockchain teknolojisinin sahip olduğu potansiyeli inceliyor.

Üyeleri arasında Brezilya merkezli 120 bankanın yer aldığı Febraban, R3 küresel bankacılık konsorsiyumu tarafından geliştirilen Corda başta olmak üzere çeşitli Blockchain platformları üzerinde testler yapmaya başladığını duyurdu. Federasyonun hedefinde, Haziran 2018’de gerçekleştirilecek CIAB Febraban zirvesinde yapay zeka, makine öğrenimi, nesnelerin interneti ile birlikte Blockchain teknolojisini masaya yatırmak ve bu teknolojilerin kurumlara ne gibi fırsatlar ya da tehditler sunduğunu değerlendirmek.

Blockchain Çalışma Grubu’nu hayata geçirdiği 2016 yılından bu yana Febraban dağıtık defter teknolojilerinin potansiyelini yakın markaja almış bulunuyor. Oluşuma üye olan bankalar arasında Banco do Brasil, Bancoob, Banrisul, Bradesco, BTG Pactual, Caixa, Citibank, Itaú Unibanco, JP Morgan, Safra, Santander ve Brezilya Merkez Bankası da bulunuyor. Febraban geçtiğimiz yıl bu teknolojinin kullanımına odaklı ilk Blockchain etkinliğini de organize etmişti.

Brezilya Blockchain’e hazır

Federasyonun geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği bir ankette, Brezilya’daki sektör yöneticilerinin %65’i Blockchain’in uygulamalarını incelemeye başladıklarını kaydediyor. Benzer şekilde, yapay zeka veya iş analitiklerini değerlendirmeye alanların oranı ise %29’a ulaşıyor.

CCN haberine göre federasyon Fingerprint adıyla geliştirdiği ilk kavram kanıtlama çalışmasında Corda platformu kullanılıyor ve Itau, Bradesco ve B3 bankaları testi gerçekleştiriyor. R3’ün bulut tabanlı laboratuvarında geliştirilen test kapsamında bu çalışmaya özel oluşturulan isim, yaş, adres ve telefon numarası gibi bir dizi sahte bilginin saklanması için bir veritabanı oluşturuldu.

Alınan sonuçlar, Blockchain’in, bankaların bir arada çalışmalarına elverişli bir teknoloji olduğunu gösteriyor. Paylaşımlı verinin değişmezliği, gizliliğin korunması ve bilginin takip edilebilirliği, bu çalışmadaki en önemli çıktılar olarak ifade ediliyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bankaların rekabeti, müşteri değerlendirmeleriyle şekillenecek
Bankacılık
94 görüntüleme
Bankacılık
94 görüntüleme

Bankaların rekabeti, müşteri değerlendirmeleriyle şekillenecek

Erhan Kahraman - 20 Ağustos 2018

İngiltere'nin finansal düzenleyicileri CMA ve FCA tarafından yayımlanan yeni raporla birlikte, bankacılık sistemi daha şeffaf hale gelirken, müşteri değerlendirmeleri rekabete…

Capital One’ın ortak kimlik patenti onaylandı
Bankacılık
112 görüntüleme
Bankacılık
112 görüntüleme

Capital One’ın ortak kimlik patenti onaylandı

Erhan Kahraman - 20 Ağustos 2018

Capital One tarafından başvurusu sonuçlandırılan yeni patent, kullanıcıların farklı platformlarda ortak bir kimlik doğrulama sistemi kullanmasını sağlayacak. Blockchain, kimlik doğrulama…

Kullanıcılar arası işlemler, çok katmanlı güvenliğe ihtiyaç duyuyor
FinTech
84 görüntüleme
FinTech
84 görüntüleme

Kullanıcılar arası işlemler, çok katmanlı güvenliğe ihtiyaç duyuyor

Erhan Kahraman - 20 Ağustos 2018

Kullanıcılar arası ödeme işlemleri (P2P) mobil uygulamalar ve servislerle birlikte artış gösterirken, dolandırıcılara karşı önlem almanın en etkili yolu çok…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.