Küresel FinTech ekosisteminde gerçekleşen yatırım aktivitelerini 2018 yılının ilk üç ayı için analiz eden CB Insights, yayımladığı raporda erken aşama FinTech yatırımlarında vites düşürüldüğüne dikkat çekiyor.

CB Insights tarafından FinTech ekosisteminin küresel karnesi niteliğinde hazırlanan raporda, FinTech sektörü kredi, Blockchain ve kripto, RegTech, kişisel finans, ödeme ve faturalar, InsurTech, sermaye piyasaları, varlık yönetimi, para transferi, mortgage olmak üzere 10 ana başlık altında inceleniyor.

Risk sermayesi tarafından desteklenen dünyanın dört bir yanındaki FinTech şirketlerinin, 2018 yılının ilk üç ayında toplam 323 anlaşma çerçevesinde 5,4 milyar dolar topladığı raporda ilk paylaşılan veriler arasında yer alıyor. FinTech sektöründeki yatırım anlaşmaları için küresel bir çeyrek rekoruna da dönüşen bu tabloda, ABD’de imza atılan sözleşmeler en hızlı yükselişe sahne olurken, Avrupa son 5 çeyreğin en az FinTech yatırım anlaşmasına ev sahipliği yapmış bulunuyor.

100 milyon doları aşan “mega yatırımlar” sektöre hareket getirdi

FinTech ekosisteminin 2018 yılına bir hayli hızlı başladığını gösteren raporda, tek oturumda 100 milyon dolar üzeri yatırımların sadece üç ayda toplamda 12 kez gerçekleşmiş olması, hem çeyrek bazlı “mega yatırım” için bir rekor hem de Q1 2018’e hareket getiren bir gelişme niteliği taşıyor. CB Insights bu durumu “Yatırımcılar artık sektörde daha konsantre atılımlar yapıyor,” diye yorumlayarak, 100 milyon dolar üstü yatırım alan dört farklı ülkede N26, eToro, Oscar Health ve C2FO gibi girişimler olduğunu ekliyor.

Güney Amerika’da sadece bu yılın ilk çeyreğinde yapılan FinTech yatırımları, 2017’nin tüm hacmini şimdiden geride bırakmış durumda. Yılın ilk üç ayında, Güney Amerika merkezli çalışan risk sermayesi destekli FinTech girişimleri toplam 271 milyon dolar topladı. Elbette bu büyük sıçramadaki en büyük oyuncu, Brezilyalı mobil bankacılık unicorn’u Nubank’e yapılan 150 milyon dolarlık “mega yatırım” oldu.

Mega yatırımlar bölgesi Asya

Asya bölgesindeki FinTech yatırımları da 2018 ilk çeyreğinde 4 ayrı mega yatırım ile en yüksek sıçramasına tanıklık ediyor. Son beş çeyreğin en düşük yatırım aktivitesini yaşayan Avrupa’da ise özellikle erken aşama yatırımlarda daralma görülüyor. Buna karşın, dijital bankacılık girişimleri N26 için 160 milyon dolar ve Atom Bank için 206,9 milyon dolar yatırım yapılması, toplam yatırım hacminin son beş çeyrek ölçeğinde zirveye çıkmasını sağladı.

FinTech yatırımlarına devam eden bankaların, daha temkinli davrandıkları da gözden kaçmıyor: Son beş çeyrekte Goldman Sachs, Citigroup ve JPMorgan gibi büyük ABD merkezli bankaların 2016’ya oranla FinTech yatırımlarında hız kestikleri görülüyor. Santander’in portföyüne üç yeni yatırım eklediği Q1 2018’de Avrupa bankaları ise daha aktif bir tavır takınıyor.

İki yeni unicorn

Mart ayında gerçekleştirilen iki ayrı yatırım ise, FinTech unicorn’ları listesine iki yeni üyenin eklenmesini sağladı. 153 milyon dolar yatırım alan UiPath robotik süreç otomasyon yazılımı, pazar değerini 1,1 milyar dolara çıkardı. NuBank’in aldığı 150 milyon dolarlık yatırım ise yeni nesil bankayı 1 ile 2 milyar dolar arası bir değere konumlandırdı.

Raporun tamamına bu sayfa üzerinden ulaşabilirsiniz.