Citi’nin hazırladığı “2018 Mobil Bankacılık Çalışması”, tüketicilerin sosyal medya ve hava durumu uygulamalarından sonra en çok mobil bankacılık uygulamalarını kullandığını tespit etti.

Bankaların mobil uygulamalarına yönelik kullanım rakamları her geçen gün yükseliyor. Özellikle bu uygulamaların tüketici odaklı özellikleri ve sağladıkları kolaylık, hız ve finansal analiz gibi avantajlar tüketicilerin ilgisini çekiyor.

Citi’nin 200 ABD vatandaşı ile gerçekleştirdiği araştırmaya göre, mobil bankacılık kullanımı Amerika Birleşik Devletlerinde 2017 yılında yüzde 46 yükseldi.  Tüketicilerin yüzde 81’i mobil bankacılık uygulamalarını ayda ortalama 9 gün kullanıyor. Bu rakam mobil uygulamaların aylık kullanım oranında yüzde 31’lik ile,  sosyal medya (% 55), ve hava durumu (%35) ardından geliyor.

Araştırma, mobil bankacılık kullanıcılarının yüzde 91’inin uygulamaları bir fiziksel şubeye gitmeyi tercih ettiğini ve yüzde 68’i akıllı telefonların fiziksel cüzdanların yerini almasını istediklerini gösteriyor.

Güven söz konusu olduğunda, tüketicilerin yüzde 87’si geleneksel bir bankaya güvenmeyi seçiyor. Konu telefonlarındaki kişisel bilgilerin gizliliğine geldiğinde ise tüketicilerin yüzde 24’ü fotoğraflarının ve yüzde 21’i mesajlarının bir başkasının gözüne ilişmesinden rahatsızlık duyacağını belirtiyor ve bu oran bankacılık bilgileri için yüzde 45 olarak karşımıza çıkıyor.

Ayrıca kullanıcıların yüzde 91’i mobil bankacılık uygulamaları kullanırken finansal durumları hakkında daha fazla farkındalık ve mali durumlarını yönetme konusunda daha az endişe duyduklarını belirtiyor. Üstelik kullanıcıların yüzde 38’i bankanın sunduğu hizmetleri mobil uygulamalar aracılığı ile daha iyi anladığını ifade etmiş.

Rapora buradan ulaşabilirsiniz.