Abu Dabi yönetimi, kripto paralara yönelik tüm faaliyetleri düzenlemek için yeni bir yasal düzenlemeye gidiyor.

Kripto paralar ülke yönetimleri için iki ucu keskin bıçağı andırıyor. Kimi ülkeler tamamen yasaklama, kimileri vergi alma kimileriyse yasal bir çerçeve belirleyip bu kapsamda faaliyetleri kontrol altına alma yoluna gidiyor. Üçüncü seçeneği uygulamaya karar veren Abu Dabi yönetimi, bu kapsamda resmi duyurusunu yaptı.

Abu Dabi Finansal Hizmetler Düzenleme Kurumu (Financial Services Regulatory Authority – FSRA), tarafından yapılan resmi açıklama; kripto paraların borsalar, saklama kuruluşları ve diğer aracılar açısından statüsünün belirleneceğini içeriyor. FSRA, bu kapsamda kripto paralarla ilgili tüm riskleri etkin bir şekilde ele alan bir düzenleyici çerçeve öneriyor.

Kripto para borsaları için kara para aklama ve terör finansmanı (AML/CTF), tüketicilerin korunması, teknoloji yönetimi ve güvenilir saklama hizmetleri gibi riskleri ele alan altyapı hizmetlerine yönelik düzenlemeler açıklamada yer bulmuş durumda.

Mevcut yetkilerin, kripto para aktivitelerini düzenlemede yetersiz olduğuna değinilen açıklamada, çeşitli ülkelerde yaşanan kripto para borsalarına yönelik hırsızlık olaylarına da dikkat çekiliyor.

Önerilen çerçeve, FSRA’nın Ekim 2017’de yayınladığı kripto paralara yönelik rehberini destekler biçimde oluşturuluyor. FSRA’nın bünyesinde bulunduğu Abu Dhabi Global Market (ADGM), taslak çerçeve metnine dair yorumları 28 Mayıs 2018 tarihine kadar alacak ve çerçeveye son halini verecek.