Orta Doğu’da sahip olduğu varlık hacmi açısından en büyük bankalardan biri olan Dubai Ulusal Bankası (NBD), çek defteri çıkarma süreçlerinde sahteciliği önlemek adına Blockchain teknolojisini kullanan bölgedeki ilk banka oldu.

Yerel basının yayımladığı habere göre sistem, her bir çekin üzerine basılan özgün bir QR kodu esas alacak şekilde işliyor. Çekler daha sonra bu QR kod ile takip ediliyor ve tüm işlemler Blockchain üzerinde tutuluyor. “Blok zinciri” adından alınan ilhamla isimlendirilen “Çek Zinciri” teknolojisi, bankanın çıkardığı çeklerin orijinalliğini tespit etmeyi kolaylaştırırken, Birleşik Arap Emirlikleri bankacılık sektörü genelinde güvenlik standartlarını da artırmayı hedefliyor.

Dubai Ulusal Bankası tarafından yapılan resmi açıklamada, pilot testlerin ilk ayında Çek Zinciri’ne bir milyona yakın çekin kaydedildiği ifade ediliyor. Testlerin başarılı olmasıyla birlikte, NBD şimdi de Blockchain temelli bankacılık teknolojisini bölgedeki diğer finans kuruluşlarıyla paylaşmayı planlıyor.

Birleşik Arap Emirlikleri, başta Dubai olmak üzere Blockchain ve FinTech alanında hayli pozitif bir yaklaşım sergiliyor. Dubai Hükümeti henüz geçtiğimiz hafta başlattığı “UAE Blockchain Strategy 2021” programıyla dağıtık defter teknolojilerinde dünyada öncü olmayı amaçlıyor.