Halen 80 bine yakın kişiyi istihdam eden İngiltere FinTech sektörü temsilcileri, hükümetin göçmen politikasında iyileştirmeler yapması gerektiğini ifade etti.

“Yetenekli insanları alabilmeliyiz”. İngiliz FinTech sektörünün, hükümete yönelik eleştirisinde kullandığı bu ifade, 250 kadar üyesi bulunan Innovate Finance tarafından dile getirildi. Denizaşırı ülkelerdeki yeteneklerin sektöre kazandırılması gerektiğini belirten sektör temsilcilerinin hedefindeki isim ise İngiltere İçişleri Bakanı Amber Rudd.

Innovate Finance CEO’su Charlotte Crosswell, yetenekli insanlara erişmenin uzun yılladır süregelen, yalnızca FinTech değil, tüm sektörleri etkileyen bir konu olduğuna dikkat çekiyor. Brexit’in bu sorunu biraz daha artırdığına dikkat çeken Crosswell, esnek bir yaklaşım olmadan Birleşik Krallık’taki FinTech sektörünün küresel yetenekleri bünyesine katmada sıkıntı yaşayacağının altını çiziyor.

Yine Innovate Finance tarafından hazırlanan “Supporting UK FinTech: Accessing a Global Talent Pool” başlıklı rapordaki verilere işaret edilen açıklamada, 2030 yılına kadar sektörün 100 bin çalışana sahip olacağı belirtiliyor. Buna paralel olarak sektördeki şirket sayısının da 3 bin 300’e yükseleceği dile getiriliyor.

Bununla birlikte şirketlerin yüzde 82’sinin personel bulma konusunda zorluklar yaşadığına vurgu yapılıyor. Açıklamada sorunun çözümü için göçmen politikasında yapılacak iyileştirmelerin sektörün gelişimi için kritik olduğuna değinilirken, “yüksek vasıflı çalışan” tanımının da yeniden yapılması gerektiği ifade ediliyor. Innovate Finance verilerine göre bir düzenleme yapılmaması durumunda sektörün 2030 yılına kadar ihtiyaç duyduğu 3200 yüksek vasıflı çalışan açığı karşılanamayacak ve ülke bu nedenle 361 milyon sterlinlik bir kayba uğrayacak.

İngiltere FinTech sektörü, halen yüzde 42’si denizaşırı ülkelerden olmak üzere 76 bin 500 kişiyi istihdam ediyor. Avrupa Ekonomik Bölgesi (EEA) ülkelerinden gelenlerin oranı yüzde 28 iken, EEA dışındaki ülkelerden gelenler ise yüzde 14’lük paya sahip bulunuyor.