2030 yılına kadar İngiltere FinTech sektöründeki şirket sayısının 3 bin 300’e ve çalışan sayısının 100 bine yükselmesi bekleniyor. Bu yükselişi göçmenlik yasaları engelleyebilir.

Innovate Finance ve WPI Economics tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre İngiltere FinTech ekosistemi küresel yeteneklere “son derece bağımlı.” İngiltere’deki FinTech ekosisteminde çalışan 76.500 çalışanının yüzde 42’sini göçmenler oluşturuyor.

City.am’in verdiği bilgilere göre yapılan araştırma, İngiltere için daha katı bir göç politikasının FinTech sektörüne 361 milyon sterlin zarar verebileceğini belirtiyor.

Rapor sektörün büyüme kapasitesine dikkat çekerken, şirketlerin yüzde 82’sinin halihazırda işgücünün yüzde 14’ünü oluşturan Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) dışından gelen göçmenleri işe almada zorluklarla karşılaştığını da belirtiyor.

Innovate Finance CEO’su Charlotte Crosswell: “Yeteneklere erişim, köklü ve ekonomimizin tüm sektörlerini etkileyen bir sorundur. Bu sadece Brexit’e özel bir durum değil ama Brexit sonrasında bu konuya daha çok önem vermeliyiz” diyor ve ekliyor: “Fintech şirketleri için esnek bir yaklaşım olmazsa küresel yeteneklerini kaybedebilirler. Şu anda bile uygun beceri ve yetenekleri bulmakta zorluk çekiyorlar.”

İngiltere gibi bir ülkede bile FinTech insan kaynaklarına erişimin giderek zorlaşacağına dair konuşmalar yapıldığına göre Türkiye’de de bu alana özel bir ilgi ve alaka gösterilmesi gerektiği ortaya çıkıyor. Görünen o ki yeni nesil servislerin geliştirilmesi ve bu gelişen teknoloji alanlarında insan kaynaklarının temin edilmesi giderek zor bir hal alacak. bu sebeple tüm dünyadan yetenekleri çekecek özel programlar geliştirilmesi gerekiyor.