Yeni Zelanda’nın en büyük bankası ANZ, IBM ile birlikte sigorta şirketleri ve aracı kurumlara özel bir Blockchain çözümü geliştirdi.

Avustralya ve Yeni Zelanda Bankacılık Grubu (ANZ), sigortacılık sektöründeki aracı kurumlar ve sigorta şirketleri arasında daha şeffaf ödeme mutabakatı ve veri transferi sağlamak üzere Blockchain teknolojisini kullanarak başarılı bir şekilde bir kavram kanıtlama çalışmasını tamamladı.

Proje Yeni Zelanda’nın en büyük sigorta şirketlerinden Suncorp ile birlikte, IBM’in desteği alınarak geliştirildi.

ANZ yönetim kurulu başkanı Paul Goodwin, “Bir aracı tarafından müşteri adına hazırlanan sigorta poliçelerindeki bilgilerin ve prim ödemelerinin bilgi akışı ve süreçlerin yönetilmesi yavaş ve acılı bir süreçtir” diyerek sektördeki problemi açıklıyor.

IBM’in desteklediği Blockchain platformu Hyperledger Fabric’in kullanıldığı çalışmada, banka bir WhitePaper yayınlayarak süreç içinde üç odak noktada başarı elde ettiklerini açıkladı.

Bunlardan ilki, bir sigorta poliçesi oluşturulurken tüm süreçte verilerin etkili bir şekilde aktarılması sağlanarak, çeşitli aşamalarda yetkilendirme ve uzlaşma ihtiyacı ortadan kaldırıldı.

İkincisi, aracı kurumlardan otomatik olarak bireysel müşteri detayına kadar tüm bilgileri içerecek şekilde toplu tahsilat gerçekleştirildi.

Üçüncü olarak, manuel raporlamanın verimsiz süreci, analizlere yardımcı olmak için otomatik raporlama ile tamamen ortadan kaldırıldı.

IBM Yeni Zelanda genel müdürü Mike Smith: “Bu çalışmada, yalnızca süreç maliyetlerini azaltmak ve müşteri hizmetlerini geliştirmekle kalmayıp aynı zamanda yapay zeka gibi diğer dönüştürücü teknolojilerin de kullanılması için bir temel oluşturmayı başardık.”