Bankacılık yazılımlarına odaklı FinTech Nymbus tarafından geliştirilen SmartLaunch, bankalar için 90 günde dijital bir marka meydana getirmeyi mümkün hale getiriyor.

Bankaların büyük ölçekli kurumsal yapıları ve uymaları gereken yasal mevzuatlar, vadesi geçmiş altyapılarla birleşince yeni ürün ve çözümler geliştirmeyi zorlaştırıyor. Bankacılık yazılımlarına odaklı çalışan Nymbus adlı girişim ise SmartLaunch adını verdiği yeni çözümle bankaların önemli ihtiyaçlarından birini karşılamaya hazırlanıyor. Şirketin açıklamasına göre, bu çözüm sayesinde bankalar ve finans kuruluşları 90 günden kısa bir sürede “anahtar teslim” dijital markalar meydana getirebilecek.

Başlı başına dijital bir marka oluşturmak, bankaların mevcut altyapılarını ve temel süreçlerini değiştirme gerekliliğini ortadan kaldırıyor. Bu da temel bankacılık süreçlerini dönüştürmekten çok daha uygun maliyetli bir alternatif sunuyor. Nymbus’un önerdiği çözümle, bankaların daha modern süreçleri, daha küçük bir müşteri kitlesiyle birlikte deneme fırsatı da olacak.

Bankalar pilot projeleri daha rahat yapacak

Dijital bankanın başarıya ulaşması durumunda ise, ana bankanın müşteri portföyü kademeli olarak bu yeni teknolojiye taşınabilecek. Böylelikle bankalar “kervanı yolda düzebilecek.” Bank Innovation haberinde, Nymbus ile çalışmamış olsalar da daha önce benzer projeleri BNP Paribas’ın Hello Bank ile yaptığı hatırlatılıyor. Benzer şekilde JPMorgan Chase de Finn ile dijital bankacılığa merhaba demişti.

Nymbus’un çözümü silolanmamış modern bir çekirdek sunuyor ve banka hesapları dijital olarak açılıyor. Bu sayede herhangi bir şubeye gerek duyulmuyor. Öte yandan kart çıkarma ve kart yönetimi, hesap açma, çek ve tasarruf hesapları için tümüyle dışkaynak marifetiyle yönetilen operasyonlar, AML ve BSA uyumluluğu, denetçiler ve kontrol için iş akışı yönetimi gibi özellikler de Nymbus SmartLaunch’ta yer alıyor.

Bankacılık yazılımlarına yoğunlaşan FinTech girişimi yakın zamanda da açık API dijital bankacılık platformu SmartDigital ile bankaların ve finans kuruluşlarının dijital dönüşümünü kolaylaştırmak için kolları sıvamıştı. SmartDigital, finansal kurumların üçüncü parti uygulamalarla entegre olmasına imkan veren açık mimari ve uygulama programlama arayüzüne sahip dijital bankacılık platformu olarak çalışıyor.