Yapay zekanın en yaygın kullanılmaya başlandığı sektörlerden biri bankacılık. Ancak Medici Research’ün araştırması bankaların yapay zeka odağında farklı çözümler olduğunu gösteriyor.

Pek çok FinTech girişiminin yapay zeka destekli sistemlerle küçük çapta mucizeler yaratması geleneksel bankaların da bu alanda daha aktif olmasını sağlamakta. Chatbot’lar, kişisel finans yönetimi çözümleri, robo-danışmanlar madalyonun bir yüzünü oluştururken diğer tarafta ise kurumsal süreçlerde verimliliği artıracak uygulamalar bulunuyor.

Medici Research tarafından yapılan bir araştırma, geleneksel bankaların yapay zekaya bakış açılarını ve hangi alanda kullanmayı tercih ettiklerini ortaya çıkartıyor. Kimi bankalar yapay zeka gelişimi için kendi içlerinde hareket ederken kimileri ise bu konuyu dışkaynak yoluyla çözüp FinTech girişimleriyle birlikte hareket ediyor. Bu işbirliği, bankanın hizmet aldığı şirketi satın almasıyla da sonuçlanabiliyor.

ABD, Avrupa, Singapur, Afrika, Avustralya ve Hindistan’ın olduğu geniş bir coğrafyadaki 34 bankayla görüşen Medici Research, 34 bankanın 27’sinin chatbot, sanal asistanlar, dijital danışmanlar gibi uygulamalar için yapay zeka kullandığını ortaya çıkartmış.

Bununla birlikte 25 banka, operasyon otomasyonu, sahtekarlık tespiti, gerçek zamanlı kimlik doğrulama, akıllı alacak yönetimi gibi konularda da yapay zekadan faydalanmakta.

Araştırmaya dahil olan BNP Paribas, Credit Suisse, Goldman Sachs, Barclays gibi kurumsal bankacılık çözümleri ağır basan bankalar da yapay zekanın uzağında değil. 34 bankanın 8’i gerçek zamanlı ticari işlemler, yatırım araştırmaları, ticari eşleştirmeler gibi süreçler için yapay zekayı tercih ediyor.

Yine 34 bankanın 8’i otomatik veri yönetimi, raporlama, sahtecilikle mücadele, yasal uyumluluk süreçleri, otomatik düzenlemeler gibi alanlarda yapay zekayı aktif olarak kullanıyor.

Araştırma sonuçlarında en fazla kullanılan yapay zeka çözümlerinin ise sanal asistanlar ve bunu destekleyen sesli arayüzler ile sahtekarlık tespiti olduğu görülüyor. Medici Research analistleri, 2018’de bankaların yapay zeka girişimlerini satın alma ya da ortaklık kurma yolunda rotasına devam edeceğini öngörüyor. Gerçekleştirilen ortaklıklar ise gelişen yapay zeka stratejilerinin tanımlanmasında etkili olacak.

Bankalar yapay zekayı ne için kullanıyor?