Finans kuruluşlarına analitik ve kümeleme yazılımları sağlayan Armanta, IBM tarafından satın alındı.

ABD merkezli finansal analiz yazılım şirketi Armanta, iki yıldır IBM’in iş ortağı olarak çalışıyordu. IBM ve Armanta’nın sahip olduğu teknoloji ve bilgi birikiminin bir araya gelmesinin IBM’e pazarda yaygınlığı bulunan yeni çözümler geliştirme olanağı sağlayacağı ifade ediliyor.

IBM’in yaptığı resmi açıklamada, “Armanta teknolojisi sadece mevcut çözümlerimizi geliştirmekle kalmadı, aynı zamanda müşterilerimize hızlı biçimde yeni teklifler geliştirme fırsatı yakaladık.” ifadesi yer alıyor.

Armanta’nın geliştirdiği teknoloji, finans kuruluşlarına birçok sistem arasındaki veriyi neredeyse gerçek zamanlı hızda kümeleme imkanı sunuyor. Böylelikle karar verme süreçleri hızlanırken ve uyumluluk sorunları da ortadan kaldırılıyor. Dahası, bu verilerin işlenmesiyle karmaşık analizler anında görsel hale getiriliyor ve güvenli bir sandbox ortamında farklı “what-if” senaryoları çalıştırılabiliyor.

IBM’in Armanta’yı satın almasıyla birlikte, dünya genelindeki müşterilerin farklı risk sistemleri genelinde ortak bir kümeleme ve raporlama çözümü kullanarak yasal mevzuatlar karşısında yönetilebilirliği sağlayacağı kaydediliyor. IBM ayrıca müşterilerin Armanta’yı kullanarak kendi kurumsal raporlama çözümlerini geliştirebileceğini belirtiyor. Banking Tech haberine göre, satın alma sonrasında Armanta’nın çalışmaları IBM’in Watson Finansal Hizmetler portföyüne dahil olacak.