Westpac Grup CEO’su Brian Hartzer, FinTech odaklı yaptıkları 100 milyon dolarlık yatırımın banka için sağlıklı bir geri dönüş sağladığını açıkladı.

Westpac daha önce dağıtık defter teknolojileri, ödemeler, veri analitiği, dijital para brimleri, sosyal medya ve P2P kredi gibi alanlarda 20 ayrı yatırım yapan Reinventure risk sermaye fonuna 100 milyon dolar ayırmıştı. Hartzer’in açıklamasına göre bu yatırımlar, Westpac için her geçen gün daha da stratejik hale gelen birer varlığa dönüştü.

Bankanın ilk mali çeyrek bilanço toplantısında konuşan Westpac CEO’su Brian Hartzer, ComputerWorld haberine göre “Bu yatırımlar sayesinde bankamız FinTech şirketleri için iyi bir iş ortağı olarak üne kavuştu ve bugün bu unvanın temel bankacılık işimizde faydasını görüyoruz.” dedi.

Nisan ayında hizmete sunulan Presto Smart, bunun güzel bir örneği. Satış noktası sistemlerini (POS) işletme ödeme terminalleriyle entegre eden Presto Smart, Reinventure üzerinden yapılan ilk yatırımlardan biri olan Assembly Payments ile birlikte geliştirildi. “Henüz ilk aşamalarında olmasına karşın, pazarın bu çözüme olumlu bir tepkisi var ve pek çok POS sisteminin uluslararası çalıştığını göz önünde bulundurduğumuzda, Assembly Payments için küresel ölçekte ciddi fırsatlar görüyoruz.”

Üç buçuk yılda 900 milyon dolar tasarruf

Westpac’in 31 Mart itibarıyla sona eren mali yılında ilk altı ay tablosunda teknoloji sözleşmelerinin daha iyi yönetilmesi sayesinde 32 milyon dolar tasarruf ettiği geriliyor. Westpac ilk yarıda 131 milyon dolar gider tasarrufu sağlayarak, son üç buçuk yılda toplam tasarrufunu 900 milyon dolara taşıdı.

Westpac bu istatistiklere ulaşmak için müşterilerini dijital kanallara teşvik ederken, şube içi işlem oranını azaltıp, şubeleri birleştirerek yol aldı. Banka ayrıca bu yıl e-Bildirge ve e-Evrak ile birlikte LOLA küçük işletme platformunun daha fazla kullanılması sayesinde 232 ton kağıt sarfının da önüne geçmeyi hedefliyor.