Arjantin merkezli FinTech girişimi Ripio, Blockchain ve kripto para teknolojilerini kullanarak küresel ölçekte P2P kredi servisi vermeyi hedefliyor.

PYMNTS internet sitesi Ripio kurucusu ve CEO’su Sebastian Serrano ile özel bir görüşme gerçekleştirerek, bu genç ve yenilikçi FinTech girişiminin planlarını okuyucularına aktardı.

Serrano’ya göre geleneksel kredi sistemleriyle ilgili bir sorun var; krediye erişim söz konusu olduğunda, tüketiciler ve işletmeler yerel kredilendirme standartlarının sınırları içinde yaşamak zorunda kalıyorlar. Öte yandan pek çok gelişmekte olan ülkede kredi hizmetlerine erişim neredeyse hiç yok.

Serrano ve Ripio ekibi P2P kredi servisi ile bu sorunu çözebilecek bir model geliştirdiklerini düşünüyorlar. Ancak bu tarz çözümlerde üç temel problem bulunuyor;

Birincisi maliyetlerin altından kalkabilecek bir sermaye oluşturmak. İkincisi, özellikle sınır ötesi kredilerde düzenleyici kurumların yapılarına uyum göstermek. Üçüncüsü ise güvenlik; bir ülkedeki borçlunun ödeme yapmaması durumunda hukuk sisteminin bir parçası olmayan bir girişimin hakkını araması neredeyse imkansız.

Ripio denklemin maliyet kısmını blockchain ve kendi kripto parası olan Ripio Credit Network (RCN) token yapısı ile çözdüğüne inanıyor. Prosper veya LendingClub’a çok benzeyen Ripio, alıcılara bitcoin ve Ripple gibi kripto paraları kullanarak fon sağlama yeteneği kazandırıyor. Bu dijital fonlar daha sonra RCN’ye ve tekrar bir başka kripto para birimine dönüştürülebiliyor. Süreç, Ripio’nun sadece yerel pazarlarda değil tüm dünyada hizmet sunmasını sağlıyor.

Ripio, geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği ICO ile 37 milyon dolar sermaye topladı. Girişim şu anda Arjantin ve Brezilya’nın ardından Meksika, Güney Kore ve Vietnam’a hizmetlerini genişletmek için yerel ortaklıklar kurmaya çalışıyor.